meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




 [ 30 postitust ]  Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Vee lisamine
PostitusPostitatud: 17.08.04 19:42 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Vee aurudes soolsus ikka kasvab :wink:
Kraanivett kasutades peaks enne kontrollima selle kvaliteeti nitraatide, fosfaatide ja silikaatide suhtes. Muidu võib tulemuseks olla probleemid rämpsvetikatega. Näiteks Sassa kinnitusel pidi Õismäe vesi olema täiesti sobilik. Kui vette on lisatud kloori, peaks veel laskma enne seista, soovitavalt veel õhupumbaga aereerides. Keemilisi vahendeid kloori eemaldamiseks ma ei kasutaks.

Kui kraanivee kvaliteet ei rahulda, peaks muretsema osmoosfiltri, mis annab 95-99% puhta vee. Neid on ka kahesuguseid. Kui veele on lisatud kloori, tuleb selle eemaldamiseks kasutada söefiltriga seadet (3 toruga), muidu piisab kahe toruga seadmest.

Kraanivee karedus üldjuhul pole takistuseks selle kasutamisel. Kui küsimus on karbonaatkareduses, siis tuleb see isegi kasuks, kuna lubivetikad ja kivikorallid nagunii vähendavad vees selle hulka, nii et seda on vaja aegajalt juurde lisada.

Vaata ka siit /mereakvaarium/keemia/9/index.html

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.08.04 20:59 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Vett on ära auranud nii umbes 1-2 cm jagu, soolsus ikka sama...
Kui palju peab vett ära aurama, et soolsus kasvaks? Kas alles siis on õige aeg vett lisada? Äkki mul aurab pool akvaariumi ära ja soolsus ikka sama :mrgreen:
Panin eile pangetäie lisatavat vett igaks juhuks mulisema-aereeruma, kodustest vahenditest võin sellele veele pH, Ca ja NO2 testi teha, kas on hädavajalik ka (missuguseid) fostfaatide ja silikaatide teste teha? Nimelt selle vee kohta on teada vaid niipalju, et ta on väga kare, magevee vetikate vohamist oluliselt pole siiani soodustanud... Kas oleks mõistlik osta näiteks neid JBL nitraadieemalduseks mõeldud kotikesi, mis filtrisse pannakse? Kuidas vee mineraalide sisaldust paremini mõõta saaks (võimailkult lihtsate vahenditega loomulikult... ) Või ei tasu üldse paanikat tekitada, lihtsalt lisada vett ja asi ants. Pärast vaatab, mis kalakestega toimuma hakkab :twisted: ?


Üles
 Teema pealkiri: Veevahetus
PostitusPostitatud: 19.08.04 23:58 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Aurunud vee asemele magedat vett peaks juurde lisama võimalikult tihti väikestes kogustes, sinu akvaariumi suuruse juures mitte rohkem kui 2-3 liitrit korraga. Mingeid kemikaale ära lisa. Vesi tuleks akvaariumi lisada peenikese joana pumba juurde, et see kohe hästi seguneks soolase veega. pH, Ca, NO2 pole mõtet mõõta, küll aga NO3, PO4 ja SiO2. Neid on vaja mõõta ainult üks kord, et teada saada, kas kraanivett üldse võib kasutada. Tõenäoliselt on kraanivee kvaliteet suhteliselt stabiilne ja igakordsel mõõtmisel suurt mõtet pole. Aitaks, kui sa ütleksid, kus rajoonis elad, kas vesi tuleb puurkaevust või Ülemistest. :wink:

Lisaks sellele on aeg-ajalt vaja vahetada mingi osa vett akvaariumis, umbes 20% kuus, värske soolase veega. Kas siis iga nädal 5% või üle nädala 10%. Vt. ka /mereakvaarium/keemia/29/index.html

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri: Selge.
PostitusPostitatud: 20.08.04 14:50 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Meie vesi tuleb ilmselt Ülemistest (Lasnamäe/Kesklinna) vesi...


Üles
 Teema pealkiri: KUUM VESI
PostitusPostitatud: 21.08.04 03:00 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Seisan silmitsi probleemiga: vee temperatuur tahab püsida üle 29 kraadi. Ilmad ei ole enam kuumad, toatemperatuur on 25,5 kraadi. Valgustuse väljalülitamisel temperatuur ei lange (ka 3-4 tunni jooksul mitte), samuti olen proovinud välja lülitada ühe pumpadest, kontrollimaks kas mitte need ei kuumuta vett. Samuti töötab õhutaja (koos pumbaga) mis paiskab toaõhku akvaariumi. Ka selle väljalülitamisel ei muutu midagi... Tulemus ikka püsiv: mitte alla 29.. ja kraadiklaaside näitudes pole mingit põhjust kahelda, kontrollitud.
Soojendus loomulikult pistikust väljas... Temperatuur aga püsib 29,9-30 C, varsti hakkab keema :roll:
Akvaariumi kaas on suletud, kui ma selle avan, võib küll temperatuur mõnevõrra langeda, kuid kiireneb aurumine?
Mis põhjus võib vee temperatuuri tõusul veel olla :?:
Täielik müstika ja keerulised asjad.. :oops:
Ventilaatorit praegu käepärast pole, ajutiseks lahenduseks peaks ta siis ostma. Kujutan ette, et eks talvelgi on toas suhteliselt soe (nt 23 C) kas on normaalne, et akvaariumi vesi on 5 C toatemperatuurist soojem? Pidevalt ventilaatorit akva kohal hoida pole ka lahendus... Külmkapp ka nii pisike, et peale toidu sinna suured veepudelid küll praegu ei mahu, ehk alles kevadel...
Mida Teie ette võtaks?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.08.04 10:30 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.03.04 16:23
Postitusi: 68
Asukoht: Tiskre
Arvan, et kuumenemise põhjuseks on sul akvaariumi kaas, lambid selle all töötavad ju nagu radiaatorid. Ilma kaaneta on vee aurustumine küll mõne võrra suurem , kuid minul näiteks on 180L akvaarium ja vett lisan kahe-kolme päeva tagant u 5L ei ütleks, et väga koormav tegevus ;)
Kui tahad ikkagi kaane peale jätta, siis võiksid mõelda pisema vetilaatori peale, mis tehakse kaane sisse või selle alla vt. näit. http://foorum.akvarist.ee/viewtopic.php?t=336


Üles
 Teema pealkiri: Vesi
PostitusPostitatud: 22.08.04 00:28 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Aitäh kõigile nõuannete eest!
Avasin kaane ja temperatuur on praeguseks 28,5 C eks näis kuidas püsib. Kui nüüd aurustumine hoogustub, siis tekib küsimus, et vett tuleb sagedamini lisada. Eile lisasin 2L vett ja tänased testid ongi tulemuslikult "värskemad":

T 28,5 Soolsus 1,024
NO2 0-0,25
Ca 460-480
KH 13-15
pH 7,75-8,0


Mis ei ole sugugi hea...
Testide koha pealt veel niipalju, et JBL NO2 testi katseklaasil (ümmargune) ei ole ml tähiseid peal. Seepärast kasutan süstalt. JBL Ca testi katseklaas (ka ümmargune) on ml tähised peal, kuid süstla 5ml mõõt ületab katseklaasi 5ml näitu. Seega on mul 2 varianti: kas usaldada testi katseklaasi mõõtu või süstla mõõtu (mis on meditsiiniline ja peab olema täpne!). Sama lugu on ka Tetra pH ja KH/GH testi katseklaasidega(kandilised). Ka Azoo KH testiga on sama lugu (vahe süstla ja katseklaasi mõõtudes), kuid see näitab nii või teisiti kalossinumbreid...

Teste tehes ei tea, kumma (süstla või katseklaasi) näidu järgi tehtud test õige on. Aga vahe on sees: süstla järgi on numbrid suuremad...
Siin on kiidetud JBL teste, kuid ma ei saa aru mis on õige mõõt.

Kuna tuleks uurida kraanivee olemust, on mul valida, kas astuda läbi Mardi tänavalt, kus pidavat vee teste tehtama või leida kusagilt 1 korraks vastavad testid... Müügil ma neid näinud ei ole, kui keegi teab kus, andke märku.
Vee testitulemuste muutuse graafikut saab nüüd ka koduleheküljelt vaadata (laadimine ikka pikk).

Ahjaa, vee temperatuuri alanedes kalakesed elavnesid märgatavalt (enne olid vaiksemalt peidus, pisut unise olemisega) :) Asjale juurde ka midagi head :wink:


Üles
 Teema pealkiri: Re: Vesi
PostitusPostitatud: 22.08.04 01:56 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
shokolaad kirjutas:
T 28,5 Soolsus 1,024
NO2 0-0,25
Ca 460-480
KH 13-15
pH 7,75-8,0


Mis ei ole sugugi hea...

Ei ole siin hullu midagi, Ca ja KH on natuke kõrged, aga see peaks aja jooksul ise alla minema. Kas sa kasutad neid KH ja Ca tablette? Kui jah, siis ära lisa neid nädal aega ja vaata, mis juhtub. Graafikust on näha, et need hakkasid kasvama 15.08. Mida sa siis teistmoodi tegema hakkasid?

pH on natuke madal. Kas mõõtsid seda hommikul või õhtul? Kõige madalam peaks olema hommikul enne valgustuse sisselülitumist. Normaalne kõikumine on umbes 0,2-0,3.

Tsiteeri:
JBL Ca testi katseklaas (ka ümmargune) on ml tähised peal, kuid süstla 5ml mõõt ületab katseklaasi 5ml näitu. Seega on mul 2 varianti: kas usaldada testi katseklaasi mõõtu või süstla mõõtu (mis on meditsiiniline ja peab olema täpne!).

Süstal peaks täpsem olema. Katseklaasis tekib vee pinnale nn. menisk ehk nõgus pind. Vee taset katseklaasis peaks hindama meniski keskkoha mitte äärte järgi, mis iseenesest polegi nii lihtne. Proovisin järele ja JBL katseklaasis on meniski äär tõepoolest 1-2 mm 5ml joonest ülevalpool.

Kraanivee testi soovitan lasta laboris teha, seal on täpsemad riistad. Mäletamist mööda oli magevee foorumis Reinu poolt välja pandud Tallinna Vee andmed. Võiksid sealt ka otsida.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri: Vee graafik
PostitusPostitatud: 22.08.04 02:13 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
14 augustil kui mu mälu ei peta, lasin kalad sisse ja hakkasin ka söötma (esialgu Artemia ja kuivtoiduga), sealtpeale Ca ja KH enam ei langenud...
KH ja Ca tablette pole kasutanud, kuna näidud on püsinud kõrged.
Lisasin vaid eile 20 augustil vett, mis tõstis näitusid nõks veelgi, enne seda
18augustil lisasin TRACE mis ei muutnud näitusid.
Mitmesugused vetikad, pisiloomad ja kalad tunnevad ennast hetkel hästi. Osa viskab ehk liialt kasvada..
pH mõõtsin õhtul, kui valgustus oli täies mahus sees veel.
Graafik oli algul pisut ekslik, nüüd on täpselt õige, nii nagu püsinud on.
Teoreetiliselt KH ja Ca peaksid hakkama langema, eks paari päeva pärast näeb. /read/


Üles
 Teema pealkiri: Korallid
PostitusPostitatud: 24.08.04 19:02 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Vee temperatuur püsib rõõmsalt 27,7-28,5C vahel. Ilmselt on mängus ka jahedamad ilmad, kuid kaan on päeval avatud :)
Keemiast siis niipalju, et seis praegu päris hea:
KH 13 / pH 7,75 / Ca 440 / NO2 0
Võimalik, et see tulenes Sarcophytoni ja Xenia "istutamisest" või iseeneslikust alanemisest...
Peamine ongi, et Ca ja KH stabiliseeruksid, siiamaani on tõusnud-langenud, võimalik et lisatava vee tõttu.

Tekkis üks küsimus: Mulla tn-lt ostetud Aqua Medicu - Reef Life Calcium sisaldab Ca vedelikku, Buffer tablette ja Trace. Olen lisanud Trace 10x vähem kui ette nähtud, igaks juhuks, (pidid korallidele vajalikud ained olema), siiski püüdsin instruktsioonist lugeda mida nimelt ta sisaldab, ei saanudki teada. Selge et Caltsium sisaldab Ca, oletame et Trace korallidele vajalikke elemente ja Buffer tabs tekitavad puhvri Ca ja KH vahel.. Ca ja puhvritablette tulevat lisada koos. Mulle on siiski arusaamatu miks. Ca lisades tõuseb ju ka KH, aga milleks puhver? Mida see sisaldab? Kas Trace võib ikka üksi panna?

Esitasin need küsimused müüjale, vastuseks sain, et lisage nii nagu instruktsioonis kirjas, muu pole oluline ja KH olgu või 15... Hmm.... :roll:


Üles
 Teema pealkiri: Re: Korallid
PostitusPostitatud: 24.08.04 21:16 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
shokolaad kirjutas:
Tekkis üks küsimus: Mulla tn-lt ostetud Aqua Medicu - Reef Life Calcium sisaldab Ca vedelikku, Buffer tablette ja Trace. Olen lisanud Trace 10x vähem kui ette nähtud, igaks juhuks, (pidid korallidele vajalikud ained olema), siiski püüdsin instruktsioonist lugeda mida nimelt ta sisaldab, ei saanudki teada.

Selle koostis on tootjafirma suur ärisaladus. :mrgreen: Selge on, et mingeid mikroelemente seal on. Merevee valmistamiseks kasutatavas soolas on neid umbes 60-70. Kõige rohkem on neid vaja arvatavasti korallidele. Ütlen nimme, et arvatavasti, sest veenvalt pole veel keegi suutnud tõestada, milliseid mikroelemente ja kui palju mingid korallid tegelikult vajavad. Seepärast ongi suund üldise heaolu tagamiseks saavutada loodusliku merevee keemilist koostist.
Kui sul on akvaariumis vähe koralle ja teed regulaarselt vee vahetust, siis minu arvates pole eriti palju mikroelemente vaja lisada. Hea põhimõte on, et ära lisa neid aineid, mille kontsentratsiooni vees sa ei saa mõõta. Eriti veel siis, kui pole teada, mida mingi toode sisaldab.
Tsiteeri:
Selge et Caltsium sisaldab Ca, oletame et Trace korallidele vajalikke elemente ja Buffer tabs tekitavad puhvri Ca ja KH vahel.. Ca ja puhvritablette tulevat lisada koos. Mulle on siiski arusaamatu miks. Ca lisades tõuseb ju ka KH, aga milleks puhver? Mida see sisaldab?

Ca ja KH lisandid ei ole omavahel seotud. Buffer tabs tõstab KH-d, teisisõnu tõstab vee puhverdus- ehk vastupanuvõimet pH kõikumiste vastu ja ei mõjuta tavaliselt Ca sisaldust. Ca lisandid sisaldavad enamasti kaltsiumkloriidi CaCl2 ja KH lisandid põhiosas söögisoodat NaHCO3 ja pesusoodat Na2CO3. HCO3 ja CO3 ioonid kokku määravadki põhiosas KH taseme. Ca ja KH lisandeid soovitatakse lisada koos sellepärast, et tavaliselt tarbib akvaarium neid mõlemaid. Kui aga mõõtmiste tulemusena selgub, et ühte neist on liiga vähe või palju, siis mingit vajadust ei ole neid mõlemaid koos lisada.
Tsiteeri:
Esitasin need küsimused müüjale, vastuseks sain, et lisage nii nagu instruktsioonis kirjas, muu pole oluline ja KH olgu või 15... Hmm.... :roll:
Instruktsioonid on tehtud normaalselt funktsioneeriva "keskmise" hulga korallidega akvaariumi jaoks. Normaalne KH oleks 7...11 dKH. Kõrgematel väärtustel hakkab CaCO3 (katlakivi) välja sadestuma, mis ei ole otseselt ohtlik, aga kas on mõtet raisata selleks kalleid lisandeid.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25.08.04 00:56 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Täiesti nõus! Tänan :)


Üles
 Teema pealkiri: Esimene veevahetus
PostitusPostitatud: 26.08.04 20:37 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Toimus esimene veevahetus, 2,5%. Edaspidi oleks plaanis vahetada iganädalase hoolduse käigus kokku 10% kuus. On see talutav?
Näidud enne veevahetust: KH 11, pH 7,75, Ca 460 NO2 0
Näidud pärast veevahetust: KH 13, pH 7,75 Ca 460 NO2 0
On probleeme soolsusega. Arvutan küll vajaliku koguse soola, kuid alati jääb sellest väheks. Tuleb juurde lisada ja seda siis enam-vähem oletuslikult. Kas on olemas ka mingi üldjoontes valem, kui palju soola liitri peale peaks panema või sõltub see täiesti soola tootjast?
Mul tihtilugu vaat et lambist, no ei pane piisavalt, arvuta palju tahad, ikka jääb puudu. Seni olen võtnud keskmiselt selle järgi, et palju ma enne olen pidanud panema, et saavutada õige soolsus. Näiteks: 150 g 5L peale.. ja kui selle järgi panen, siis lõpuks jääb ikka puudu (arvestan muidugi et soola sulamine võtab ka aega)...
Muidu akvaarium paistab ennast hästi tundvat. :)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Selge.
PostitusPostitatud: 04.09.04 21:24 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
shokolaad kirjutas:
Meie vesi tuleb ilmselt Ülemistest (Lasnamäe/Kesklinna) vesi...

Andmeid Tallinna puhastatud joogivee kohta saab <>. 2003. aasta kohta on toodud ka mikroelementide sisaldus. Neid vaadates võiks öelda, et selline vesi peaks enamvähem lisamiseks sobima. Probleemiks võib olla kloori lisamine joogiveele, mistõttu oleks hea vett eelnevalt aereerida või lihtsalt seista lasta.

Vase ja alumiiniumi kohta peaks täiendavat infot hankima. Ei oska peast nende taset hinnata. Vask on eriti selgrootutele väga ohtlik.

Sealsed andmed on pärit veepuhastusjaamast, seega vee kvaliteet kraanis võib olla tunduvalt erinev :wink:

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri: Veevahetus
PostitusPostitatud: 05.09.04 02:16 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Nüüdseks olen jõudnud järeldusele, et kasutatav vesi ei ole eriliselt ohtlik. Karedus ja Ca sisaldus küll kasvab mõnevõrra, kuid nädala pärast jälle taandub. Nägin ka neid veekvaliteedi eelmise aasta tulemusi, polegi kõige hullem. Nii et kui asi jätkub rahulikult edasi, pole vees probleemi. Alati võib muidugi püüda kasutatava vee kvaliteeti parandada :)


Üles
 [ 30 postitust ]  Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver