meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




 [ 8 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: veelkord kaltsiumist
PostitusPostitatud: 27.09.07 16:06 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.07.07 20:07
Postitusi: 44
Pildid: 0
Olen nüüd kevadest saati üsna pidevalt veeteste teinud akvaariumis. Kõik tundub justkui korras olevat aga ainuke aga on see et kirjandust lugedes antakse Ca normaalseks mõõduks 400-425. Minul on see alati ületanud selle numbri, olles enamasti 470-480 piirimail. Pole siiamaani nagu problemi sellest teinud, sest KH on siiski olnud väga hea - 8. Ja Mg 1470. (tänane number esmakordselt 1500).
Kas on võimalik miskitpidi seda Ca sutike alandada? Või paanitsen ma asjatult.
He, ühe mooduse leidsin siit foorumist:
albert kirjutas:
See sool võib olla Azoo (Taivan) oma. :roll: Arvatavasti on selle Ca ja Mg sisaldus vajalikust väiksem. Võiksid teha mingi portsu värsket soolvett ja mõõta selle Ca ja Mg sisaldust ning ka KH väärtust.


Tänud vastajatele.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.09.07 16:51 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Millist soola ja vett kasutad? Kui tegemist ei ole osmoosveega, siis on tulemus enamvähem loogiline. Vt. /mereakvaarium/keemia/246/index.html

Ei tea, kas kokkusattumus, aga mul on ka viimasel ajal Ca näidud kõrgustes 460-480 ja kuidagi ei taha allapoole tulla. Vahepeal jätsin isegi lubjavee lisamise järele ja vajadusel lisasin ainult söögisoodat KH jaoks. Siis nagu hakkas tasapisi allapoole tulema. Peaks ka uuesti värske vee Ca sisalduse üle mõõtma.

Muuseas, ka test võib valetada. Sellest on küll juba palju aega möödas, aga mäletan kui Salifert lasi oma Ca testist välja uue versiooni. Siis ka paljud kurtsid, et nende vee Ca on kõrgeks muutunud.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.09.07 17:32 

Liitunud: 06.04.05 13:25
Postitusi: 334
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Samas ei ole ka selline tase asi, mis peaks une viima.
Täiesti tavaline. Nii mõnigi tipptegija hoiab lausa meelega näidud üleval.
Sel puhul on kindlasti soovitav, et ka karedus oleks kaltsiumiga balansis...

Samas...ega sellest üleval hoidmisest sinu praeguse elanikkonna juures mingit kasu kah pole. Vähemasti enamikul neist peaks üsna ükskõik olema. Vähemasti senikaua, kui tasemed mingisugusessegi mõistlikku raami mahuvad :) . Näiteks siis kH 5-15 ja Ca 300-500.

Alla saad teda enamike soolade puhul osmoosvett veevahetusel kasutades.

Aga ka lihtsalt oodates ja karedust balansis hoides. Kui asi toimib ja korralikult käib, siis peaks juba puhtalt lubivetikas kaltsiumi kallal tõsiselt hammast teritama...

Võibolla siiski karedust tõsta pidevalt vähemalt kümne peale ja seeläbi tarbimist forsseerida...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.09.07 11:54 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.07.07 20:07
Postitusi: 44
Pildid: 0
No und see Ca number ei ole minult viinud , lihtsalt olen pikema aja jooksul ehk siis kevadest saati stabiilselt jälginud oma veeanalüüse ja nüüd võrdlesin. Ja nagu öeldud näitud on normis kõik, aga mõte hakkas lihtsalt liikuma et ehk seda kaltsiumi sutike palju on. Ma lihtsalt ei osanud muud nagu välja mõelda, sest juulikuus sain pisikese kivitükikese millel elutsesid korallikesed (sellised pruunid torukesed ja toru otsas nagu õieke avanes, narmastega). Ja need lihtsalt vaikselt vaikselt hääbusid. Mingi aeg oli küll näha et tuleb uusi algmeid (mis olid sellised hallikas-valkjad enne kui toruks hakkasid muutuma. Kuid siis lihtsalt kattis seda kivi selline valgem kõvem kiht. Olen mudugi arvamusel et ka minu praegune valgus on äärmiselt lahja, et ehk ka see aitas kaasa selle kujunemisele, et korall ei saanud normaalselt kasvada. Valgust mul siis 80W praegu + 40 sinine toru.
Vahepeal sain seda kaunist korallikest juurde ja paar kuud oli kõik ok ent nüüd on selle uuema koralli "torukesed jälle" suletud ja minul hirm, et juhtub sama lugu. Ei oska millegi muuga seda seostada kui kehva valguse ja ehk ka siis selle õige pisut ülenormi kaltsiumiga. Uus ja korralik lamp küll tellitud ent sellega läheb veel aega enne kui saabub.
Panen pildi kah, siis on mu segane jutt ehk rohkem teile arusaadavam.
Esimesel pildil siis see esimene kivitükike, kust "torukesed" kadusid ja valkja korraga kattusid.Ja nagu näha siis seal allpool 1 tilluke toruke ka paistab, ent suuremaks ta pole sirgunud:
Pilt

Ja teisel fotol siis samasugused korallid ainult et miskipärast nad enam ei avane, paar kuud olid nad mul ilusad aga viimased nädalad on püsinud sellistena:
Pilt

Eespool albert küsis mis vett kasutan? Kasutan akvaariumis kaevuvett ja soolaks on praegu tropic Marin reef salt ja enne seda (alates alustamisest peale) kasutasin aqua medic reef salti.

Kas võib lugu nii olla ,et mul akvaariumis pigem vilets valgus kui liigne kaltsium?

Tänud vastajatele.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.09.07 13:41 
Kasutaja avatar

Liitunud: 27.10.03 18:15
Postitusi: 654
Asukoht: Tallinn / Helsingi
Vaevalt, et Ca kõrge tase ehk kuni 500 nendele polüüpidele halvasti mõjub. Valgust nad ka palju ei taha ja on üldse vähenõudlikud ja vastupidavad. Pigem neil muu jonn, et avaneda ei taha :wink: .
http://www.wetwebmedia.com/zoanthid.htm

_________________
http://www.sealife.ee - Akvaariumikaupade E-pood:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.09.07 20:10 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Kõrgenenud Ca tase ei tohiks kellelegi halvasti mõjuda, samas pole sellest ka erilist kasu. Kuna merevees on niigi Ca suhtes üleküllastatud, siis suureneb oht, et mingi muu impulsi mõjul, näiteks pH äkiline tõus, võib CaCO3 välja sadestuda, nn. lumesadu. Tulemusena langeb nii Ca kui ka Alk tunduvalt alla normi. Sa võiksid mõõta kaevuvee ja värskelt tehtud soolvee Ca sisalduse, siis on asi hoopis selgem.

Polüüpide, aga ka Xenia, Clavularia, Sinularia jt. pehmete korallide hääbumine on mulle tuttav. Põhjuseks on vee kvaliteedi halvenemine selles osas, mida tavaliste poetestidega ja laiatarberiistadega mõõta ei saa. Kas on see siis orgaaniliste ainete, raskemetallide või millegi muu kuhjumine, ei ole siiani keegi suutnud selgitada. Selle vastu aitab ainult radikaalne tegutsemine - suured järjestikused veevahetused või isegi kogu vee ja liiva vahetus.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 03.10.07 11:45 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.07.07 20:07
Postitusi: 44
Pildid: 0
albert kirjutas:
Sa võiksid mõõta kaevuvee ja värskelt tehtud soolvee Ca sisalduse, siis on asi hoopis selgem.

Kaevuvee Ca on 150 ppm
Ja värskelt tehtud soolvee Ca 520 ppm
Test Salifert`i oma.

:roll:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 04.10.07 12:44 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Ma mõõtsin ka osmoosveega tehtud värske soolvee parameetreid. Soolsus 35. Ca 450 mg/l, Alk 3,52 meq/l (9,9 dKH). Ca mõõdetud Saliferti ja JBL-ga, mis mõlemad andsid umbes sama tulemuse. Soolaks oli AM Reef Salt.

Tulemus on üllatav, kuna varem oli selle soola Ca-sisaldus ikka alla 400. Nüüd on ka selge, miks mul akvaariumis Ca kuidagi alla 450 ei kuku. :lol:

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 [ 8 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver