Tervitan armsaid kolleege, rämpsvetikakasvatajaid!
Oma parimad sõbrad, dinoflagelliidid e. kuldvetikad, tegin kindlaks peale mikroskoopilist uurimust, kinnituse sain ühelt tuttavalt saksa professionaalilt. Nad on katsudes limased ja täpselt selle asja värvi, mida beebid Pampersisse poetavad. Need tekkisid mul, esialgu vähehaaval peale seda, kui mängisin väävlifiltriga ja lämmastikusisalduse oma rumalusest nulli lasin. No egas midagi, teadsin, et enne paari aastat küpsemist, nagu kolleegid tabavalt väljendavad, riffiakvaariumis korralikku tasakaalu ei teki..
Pean ka ütlema, et vähemalt saksa allikates on rämpsvetikatest juttu küll sageli, kuid hästi segaselt. Pakun ühe saidi, kus on mikroskoopilised pildid cyanobaktereist, dinoflagellatidest ja ränivetikaist (Kieselalgen, saksa k.):
http://www.korallenriff.de/algen2003.html On küll saksa keeles, kuid pildid on põhilised.
Ranbi, kahjuks pole tuttav akvaristikas kasutatavate Si testidega, loodan, et Saliferti oma 0,5 mg/l näitab. 0,5 mg/l SiO2 sisaldub Tallinna märtsikuises kraanivees, nagu enne ütlesin, põhjustas ühel minu ülespandud akvaariumis 7-10 päevase kerge ränivetikate (peaaegu kohvipruun) kihi ja nad kadusid, st. 0,5 mg/l SiO2 on köki-möki..
1 mg/l SiO2 annab ilmselt juba parema vetikakasvu, eriti kui paanikasse satud.
Üldiseks teadmiseks: RO kõrvaldab veest enamvähem võrdselt 90-95% kõiki sooli ja muid lisandeid. See tähendab, kui algvesi oli 1,0, siis peale RO filtrist läbilaskmist on kuni 0.1mg/l. See on hea tulemus ja mingit lisafiltrit poleks vaja (vaatasin Sinu Reinstwasserfiltrit, tolisi, pisut väiksemaid pakuvad pea kõik saksa poed).
Kui Sul on enne RO´d (kraanist) ja peale RO´d (akvaariumis) on tõesti sama, on Sul akvaariumis oma Si allikad. Ütlen otse neid pakutakse kaubanduses hulgi.
Akvaariumis SiO2 vähendamiseks on sobivaim Silicarbon, saksa riffiakvaristikale ettenähtud toode, vaata näiteks
http://www.meeresaquaristik.de/caupo/cs ... &saArticle[ID]=1104&VID=7hijYxzpQzcpIzmT&saSearch[word]=&saSearch[category]=Filtermedien&saSearch[special]=0
Kindlasti pakub seda iga korralik saksa pood. Kasutan seda ise, kui on akvaariumis Si allikaid, näiteks riffkeraamika.
Rambi, ega ma pole sugugi kindel, et need Sul just ränivetikad on.
Tahaksin veel tähelepanu juhtida, et mõiste puhas vesi on väga suhteline. Kui näiteks kõrge KH sisaldusega vesi on katla toiteks paras jama, siis mereakvaariumile lausa õnnistus. SiO2 sisaldus on tavaolukorras, näiteks, joogi-, olme- ja katlavees täiesti ebaoluline, siis mereakvaariumis on ilusad pruunid ja limased ränivetikad igatahes kindlustatud.
Veevahetusest üle 10%. Riffiakvaristikas pole tark teha ühtegi järsku liigutust, isegi mitte paremuse suunas! Veeparameetrite, valgustuse jm. järsud muutused jne võivad süsteemi tasakaalust välja viia ka proffidel, rääkimata meiesugustest algajatest.
Saadan teile mõlemale oma KULDvetikate pildid, Albert riputab need vahest teiste hirmutamiseks kuhugi sobivasse paika välja.
Sasssa