Tere,
Olles juba oma aastajagu jälginud Teite tegemisi ja toimetamisi on minu üle samuti võitu saanud soov katsetada soolase veega. (Aasta vastu pidada mingile ahvatlusele on minu puhul ülim saavutus
). Seepärast tahaksin siin Teiega jagada omi mõtteid loodava süsteemi osas ja kuulata igasuguseid kommentaare.
* Üks hea meresüsteem peab omama suurel hulgal vett (minu plaanitav 450l ei ole veel suur hulk vett) , kas see on ühes suures anumas või mitmes väiksemas (refuugium+ sump+ põhiakva). Minu plaan on luua alguses süsteem mis koosneb Refuugiumist, 100*40*50, 200l + peaakva, 90*45*40, 150l + sump 100l (reaalset vett vähem).
Refuugium ja põhiakva asuvad peaaegu samal tasapinnal ent refuugiumist on põhiakvasse vaba vee langemine kuna olemasolev kast omab sobivat ülevoolu. Sump koos skimmeriga on madalamal. Veeringlust kolme kasti vahel toimetab OR3500.
* Suurema veevoolu eest põhikastis hoolitseb olemasolev OR 3500. Kuna korguste vahe põhikasti ja sumba vahel on alla meetri siis peaks sellest pumbast kätte saama ehk 2500-3000 l/h, lisan ka 1000l/h väiksema powerheadi mis praegu kapipõhjas vedelemas. Edaspidi kui asi edenema hakkab vaatan kindlasti Tunze 6100 poole.
* Valgustuse olen esialgu plaanind lahendada 39w ,T5 torudega sumbale nii sinine kui ka valge toru, põhikastile 2+2 sinist ja valget.
* Esialgu on plaan refuugium sisustada liiva ja makrovetikatega. Põhiakva aga liiva ja elusa kiviga, kivi kogust veel ei tea , aga vaatan poes millised kivid moodustavad kuhja. Mõned satikad plaanin ka Petjalt välja nuiata.
Korallidest ja kaladest üritan end esialgu eemal hoida. Päris põnevat vaatamist pakuvad ka liivas ja kividel elavad pisilased. (kui siis mõni lihtasm ja vastupidavam korall)
* Skimmer tuleb esialgu kasutatud AM TF1000.
* Tegevusplaan on järgmine : Kastid ühendada, vesi sisse ning soolata, liiv lisada, kivid koos valgusega, ning makrovetikad. Skimmeriga veidi oodata.
Küsimused:
* Kui suur peab olema veeringlus refuugiumis, mitu korda tunnis vahetuma?
* Millise fraktsiooniga liiva peaksin kasutama refuugiumis (kihi paksus ca 5 sm)?
* Millise fraktsiooniga liiv sobiks põhiakvasse , ca 3-5 sm?
* Millised oleks alustamiseks sobivad makrovetikad mida refuugiumisse panna, ise plaanisin Kadriorust Petjalt mõned isendid pommida?
* Kui pikk võib olla aeg vee soolamisest kuni liiva lisamiseni ja siis omakorda kivide ja vetikate lisamiseni. Kui pika aja pärast peaks tööle panema skimmeri?
* Kas liiva peab ka enne pesema
?
Tekst sai pikk ja lohisev, kuid ehk andestate, algaja värk.
Teie arvamusi ootama jäädes,
Ecolog