meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]
 [ 37 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 06.08.06 21:38 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Mõned viited dokumentidele, millega reguleeritakse kivikorallide (Scleractinia, mitte Scleracitinia nagu artiklis) sissevedu EL-i sh. Eestisse.

MTA koduleht, annab ülevaate, kuid ei oma juriidilist jõudu. Ilmselt ka aegunud.

CITES lisad, kus on loetletud ohustatud liigid
Tsiteeri:
ANTHOZOA (ÕISLOOMAD e KORALLID)
- HELIOPORACEA Helioporidae spp. (ainult Heliopora coerulea. Fossiile konventsioon ei hõlma)
- STOLONIFERA Tubiporidae Orelkorallased Tubiporidae spp. kõik orelkorallased (Fossiile konventsioon ei hõlma)
- ANTIPATHARIA SARVKORALLILISED ANTIPATHARIA spp. SARVKORALLILISED
- SCLERACTINIA SCLERACTINIA spp. (Fossiile konventsioon ei hõlma)

Euroopa Nõukogu määrus nr 338/97, millega EL rakendab konventsiooni (CITES) enda territooriumil. CITES-i kolmest lisast on tehtud neli.

COMMISSION REGULATION (EC) No 1497/2003
of 18 August 2003 amending Council Regulation (EC) No 338/97 on the protection of species of wild fauna and flora by regulating trade therein
Eelmise dokumendi lisad A-D, kus on tegelikult loetletud ohustatud liigid. Elavat kivi sealt ei leia, kuid NB!
Tsiteeri:
SCLERACTINIA spp. (II)
(Fossils are not subject to the provisions of this Regulation)


COMMISSION REGULATION (EC) No 349/2003 of 25 February 2003 suspending the introduction into the Community of specimens of certain species of wild fauna and flora

Värske KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 605/2006, millega muudetakse eelmist määrust nr 349/2003 teatavate looduslike looma- ja taimeliikide isendite ühendusse sissetoomise peatamise kohta

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Viimati muutis albert, 10.08.06 00:41, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07.08.06 12:37 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Nagu arvata võiski, ei olnud Tallinna Loomaaial ega isiklikult hr. Mati Kaalul artikli sünniloos suurt rolli. Alljärgnevast kipub jääma mulje, et elusate korallide versioon on pärit tolliametist. #-o

Suur tänu Mati Kaalule lahke vastuse eest. /xyxthumbs/

Tsiteeri:
"Postimehe" artikli sünniloos ei pea ma end vähimalgi määral kaasosaliseks.Ajakirjanikega pole ma sel teemal ka rohkem vestelnud, kui soovitasin ühendusrt võtta asjaga otseselt tegelnud inimestega, kui nad minult küsisid, kas sellest tolliameti kraamist saab loomaaias pilti teha, kuna tolliameti poolt saadetud infole lisatud pildid polevat avaldamiseks küllalt kvaliteetsed.

Pisut pikemalt oli mul telefonitsi paari nädala eest juttu ühe tolliametnikuga, kes teatas, et neil olevat konfiskeerimisel suur hulk " elusaid kivikoralle" ja küsis, kas me saame need ajutiselt oma juurde võtta või peaksid nad need kohe tagasi saatma. Vastasin, et suure koguse hoidmiseks ei tarvitse meil kapatsiteeti olla, kuigi oleme just mingis mahus mereelukate pidamiseks ümber ehitamas kunagisi suuri mageveeakvaariumeid troopikamajas. Ütlesin veel, et mis kraam see neil iganes ka poleks, sureb kestva ja korduva maailma eri poolte vahel edasi tagasi väntsutamisel kindlasti suur osa sellest seltskonnast, kes praegusel hetkel nende kivide peal veel elus on.

Edasi suhtlesid tolli inimesed juba otse meie töötajatega ning praegusel hetkel on loomaaeda hoiule antud tollile kuuluvad nn. elus kivid, mille lõplik saatus sõltub tolliametnike edasisest asjaajamisest. Kogu looga pole mul ega loomaaial mingit muud pistmist.

Ajakirjanduses ilmub pidevalt kirjatükke, kus inimestele asjatundmatute kirjutajate poolt otsese kõnena tont teab, mida suhu pannakse ja elu on näidanud, et sellega oleks üsna lootusetu võidelda. Vähemalt mina olen tervise huvides sellest juba ammu loobunud. Kel ajakirjandusega vähegi pistmist on olnud, teab seda isegi, et parim tulemus oleks mõne aja pärast ilmuv pisike kirbukirjas õiendus, mida keegi ei märka lugeda.


Lugupidamisega
Mati Kaal

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07.08.06 13:29 
Kasutaja avatar

Liitunud: 20.02.05 22:43
Postitusi: 472
Asukoht: Rakvere
näpuga rida ajavad ametnikud ja agarad ajakirjanikud = ....................(pange omast fantaasiast)
http://en.wikipedia.org/wiki/Scleractinia
http://www.liveaquaria.com/product/scat ... pCatId=393

_________________
ära paranda seda mis pole katki


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 08.08.06 18:41 
Kasutaja avatar

Liitunud: 20.02.05 22:43
Postitusi: 472
Asukoht: Rakvere
mind paneb imestama (imetlema) Alberti tahe ja viitsimine tegalda selliste asjadega nagu ülal lugeda võib
nagu minu poeg ütleb: RESPECT =D> =D> =D>

_________________
ära paranda seda mis pole katki


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 08.08.06 20:14 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Selles suhtes on mul vist hingesugulust Peeter Ojaga. :wink: Taoline omamoodi intellektuaalne jõmlus ajab mul kopsu üle maksa. Eriti ohtlik on see siis, kui jõmmil on veel ka mingi võimu näitamise võimalus. Nagu lugupeetud Mati Kaal eespool mainis, ei pruugi kõigel sellel olulisi tulemusi olla, rohkem nagu peaga vastu seina jooksmine. Vähemalt saavutan ise hingelise tasakaalu mõeldes, et tegin kõik mis suutsin, kes suudab, tehku paremini. :) Ja ega kogutud teadmisedki mööda külge maha ei jookse.

Muuseas, ootan veel vastust CITES-i Eesti teaduskomitee esimehelt Tiit Maranilt elavat kivi puudutavate küsimuste kohta.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 09.08.06 00:35 
Kasutaja avatar

Liitunud: 06.03.06 20:04
Postitusi: 104
Asukoht: Viljandi
Austust Albert ka siitpoolt sinu tegemistele ja viitsimistele asjadega tegeleda!! /xyxthumbs/ =D>


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 09.08.06 00:55 

Liitunud: 29.12.04 00:45
Postitusi: 335
Asukoht: Tartu
Samad sõnad :!:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 09.08.06 14:37 
Kasutaja avatar

Liitunud: 06.03.06 15:54
Postitusi: 134
Asukoht: mulgimaa
Samad sõnad, au ja kiitus!!! /beerchug/ Kas sa MTA'st oled ka püüdnud mingit seletust saada?

_________________
oli meeldiv...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 09.08.06 23:56 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
mulk kirjutas:
Kas sa MTA'st oled ka püüdnud mingit seletust saada?
Ei ole veel üritanud, püüan enne probleemi olemust endale selgeks teha ja võimaluse piires ka teistele tutvustada.

Aitäh kõigile kaasaelamise eest. :wink:

Nüüd siis asjade praegusest seisust.
Triin Olvet oli võtnud ühendust kauplusega ja palunud võimalust kokkusaamiseks. Kohtumine oli ka kokku lepitud tänaseks kella 12. Päev pärast kokkuleppimist, vist siis täna hommikul, oli saatnud aga meili, et ei saa kohtuda täna ega homme ega arvatavasti ka terve nädala jooksul. :roll: Volodja kahtlustab nüüd kõrgemate instantside sekkumist ja lubab edaspidi ainult kohtumist oma advokaadiga. :x

Tiit Maranilt vastust pole saanud, aga uurisin natuke CITES-e korallide ja kivide asjandust omal käel.

Kõigepealt ametlikest definitsioonidest
Tsiteeri:
Definitions

Coral sand – material consisting entirely or in part of finely crushed fragments of dead coral no larger than 2 mm in diameter and which may also contain, amongst other things, the remains of Foraminifera, mollusc and crustacean shell, and coralline algae. Not identifiable to the level of genus.

Coral fragments (including gravel and rubble) – unconsolidated fragments of broken finger-like dead coral and other material between 2 and 30 mm in diameter, which is not identifiable to the level of genus.

Coral rock (also live rock and substrate) – hard consolidated material, >3 cm in diameter, formed of fragments of dead coral and which may also contain cemented sand, coralline algae and other sedimentary rocks. ‘Live rock’ is the term given to pieces of coral rock to which are attached live specimens of invertebrate species and coralline algae not included in the CITES Appendices and which are transported moist, but not in water, in crates. ‘Substrate’ is the term given to pieces of coral rock to which are attached invertebrates (of species not included in the CITES Appendices) and which are transported in water like live corals. Coral rock is not identifiable to the level of genus but is recognizable to the level of order. The definition excludes specimens defined as dead coral.

Dead coral – pieces of coral that are dead when exported, but that may have been alive when collected, and in which the structure of corallites (the skeleton of the individual polyp) is still intact; specimens are therefore identifiable to the level of species or genus.

Live coral – pieces of live coral transported in water and that are identifiable to the level of species or genus.
Niisiis, elav kivi on surnud korallidest moodustunud materjal, mille küljes on CITES-i lisadesse mittekuuluvaid selgrootuid. NB! Oluline on transportimise meetod. Elavat kivi transporditakse niiskena. Kui kivi oleks üleni vees, siis oleks tegu substraadiga. :roll: Substraat on näiteks kivi, kuhu külge on kinnitunud anemoon või pehme korall. Kui kive transportida kuivalt, siis ei ole üldse tegemist CITES-i alla kuuluva materjaliga. Seda olevatki kuuldavasti vähemalt Ameerikas ära kasutama hakatud ja sellise kivi import olevat viimasel ajal kõvasti kasvanud.

Üldiselt on CITES ise hädas elava kivi sellise definitsiooniga. Eriti nn. kultiveeritud elava kiviga, mis saadakse maapõuest kaevandatud fossiilsete korallitükkide paar aastat ookeanis hoidmise tulemusena. Veelgi segasemaks ajab asja tehiskivi akvakultiveerimine.

Teine asi, mis tekitab segadusi, on fossiilsed korallid, mis ka ei kuulu CITES-i alla. Siiamaani ei ole jõutud kokku leppida, mis asjad need tegelikult on. Tegelikult teadlased teavad küll, aga tollil ja teistel asjameestel on seda praktiliselt võimatu kontrollida. Sellekohaseid ettepanekuid on palju, aga nagu alati, on kõiki rahuldavat kompromissi raske leida. Viimane CITES-i 13. konverents 2004.a. konstanteeris probleemi olemasolu konstanteeris probleemi olemasolu, võib olla järgmine, vist sellel aastal, jõuab mingile lahendusele. Huvitav on lugeda sellekohaseid ettepanekuid ja kommentaare
http://www.cites.org/common/cop/13/raw_props/CH-coral.pdf
http://www.icriforum.org/secretariat/discussion/ICRIForum_discussion_Development_definition_fossil_coral.pdf
http://www.ukcites.gov.uk/pdf_files/Full_text_pics.pdf
Eriti huvitav on viimasena viidatud inglaste uuring, mille järeldusena elav kivi on fossiil ja seega vabalt kaubeldav. Ka on seal toodud praktilised piltidega juhised tolliametnikele, kuidas vahet teha, millega mingil juhul tegemist on.

Ja veel üks huvitav leid, mis on kirjas CITES-i lisades
Tsiteeri:
International trade in specimens of Appendix-II species may be authorized by the granting of an export permit or re-export certificate. No import permit is necessary for these species under CITES (although a permit is needed in some countries that have taken stricter measures than CITES requires).
Pange nüüd hästi tähele. :wink: Kui Eesti ei ole kehtestanud CITES-i nõuetest karmimaid nõudeid, siis ei ole impordi jaoks CITES-i luba vaja.

Nüüd tekib kaks küsimust
1. Kas Eesti piirangud on karmimad?
2. Kui impordiks ei ole vaja CITES-i luba, siis millist luba on vaja?

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 10.08.06 00:46 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Viimasele kahele küsimusele ka vastus olemas. Süüdi on EÜ komisjoni määrus nr. 1808/2001. Sisseveo kord on kirjas Keskkonnaministeeriumi kodulehel.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 12.08.06 12:52 
Kasutaja avatar

Liitunud: 06.03.06 15:54
Postitusi: 134
Asukoht: mulgimaa
Tsiteerin: Nüüd siis asjade praegusest seisust.
Triin Olvet oli võtnud ühendust kauplusega ja palunud võimalust kokkusaamiseks. Kohtumine oli ka kokku lepitud tänaseks kella 12. Päev pärast kokkuleppimist, vist siis täna hommikul, oli saatnud aga meili, et ei saa kohtuda täna ega homme ega arvatavasti ka terve nädala jooksul. :roll: Volodja kahtlustab nüüd kõrgemate instantside sekkumist ja lubab edaspidi ainult kohtumist oma advokaadiga. :x


Kas keegi ajutiselt soomes paseeruvatest või seal elavatest ''meremeestest'' ei saaks mõnda soome lehte artiklit sokutada, sellest kuidas Eesti ''vabariigis'' ''demokraatia'' toimib. Ehk oleks ülelahe akvaristidelgi huvitav lugeda.

_________________
oli meeldiv...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.08.06 00:43 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Selline sokutatud artikkel oleks samaväärne kõne all olevaga. Igasugune artikkel peaks põhinema siiski kontrollitud faktidel, mitte kuulujuttudel.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.08.06 18:05 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Käisin täna tunnistajana tolliametis ülekuulamisel. Kuna ainuke, mida ei lubatud avalikustada, oli uurija nimi :wink: , siis mõni sõna sellest, millest juttu oli. Uurija kinnitas, et tegemist ei olnud klassikalise salakauba sissetoomise juhtumiga vaid tõesti ainult puudujäägiga kauba vormistamisel (puudus keskkonnaministeeriumi sissetoomise luba), mis avastati järelkontrolli käigus.

Minult taheti koguse täpsustamiseks teada, kui palju kaaluliselt, tükkides ja rahaliselt ma kive, nende terminoloogia järgi "kivistisi" :wink:, ostsin, kus need paiknesid, mis ma nendega tegin ja kas neid saab tagantjärele tuvastada. Uurija paistis olevat natuke pettunud, kui ütlesin, et kivid on akvaariumis teiste seas ja nende tuvastamine võimatu. Kinnitati, et minu vastu mingeid süüdistusi pole ja ostetud kive konfiskeerima ei hakata. Hea seegi. :lol:

Uurimine olevat lõppjärgus, aga võimaliku otsuse variantide kohta ei saanud mingit selget infot. Sõbraliku mõttevahetuse käigus jäi mulje, et Indoneesiasse neid tagasi saatma ei hakata, samuti ka neid ei hävitata. Uurija pakkus võimaliku variandina peale omanikule tagastamise välja variandi, et kivid jäävad loomaiale, aga kuuldes, et loomaaed on nendega niigi hädas ja vaevalt nad neid endale tahavad, hakkas ise ka selles kahtlema. :wink: Tegin siis naljaga pooleks ettepaneku, et korraldagu oksjon.

Üldine mulje jäi, et tolliamet praegu kahetseb oma toonast otsust asi lehes avalikustada, kuna Postimehes ilmunud artikkel oma asjatundmatusega ja sellele järgnenud vastukajad, sh. siin foorumis, ei tulnud kasuks mingile osapoolele. Sääsest tehti elevant ja nüüd ei tea keegi, kuidas seda elevanti toita. :roll:

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.08.06 19:27 
Kasutaja avatar

Liitunud: 20.02.05 22:43
Postitusi: 472
Asukoht: Rakvere
albert kirjutas:
Nüüd tekib kaks küsimust
1. Kas Eesti piirangud on karmimad?
2. Kui impordiks ei ole vaja CITES-i luba, siis millist luba on vaja?


kas ka sinu poolt esitatud küsimustaele mingit vastust anti või on siiski tegu nende (MTA) poolse prohmakaga aga mida tunnistada ei taheta
minu arvamus on ikka sama, et kivid tuleks tagastada ja kui ka oli mõni paberites tehtud viga siis võiksid nad ju väikese trahvi teha

_________________
ära paranda seda mis pole katki


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.08.06 19:48 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
albert kirjutas:
Viimasele kahele küsimusele ka vastus olemas. Süüdi on EÜ komisjoni määrus nr. 1808/2001. Sisseveo kord on kirjas Keskkonnaministeeriumi kodulehel.
EU on kehtestanud CITES-i nõuetest rangema korra, mis automaatselt kehtib ka Eestis. Vaja on keskkonnaministeeriumi luba, mis on sisuliselt formaalsus, kuna ei oskaks hästi ette kujutada põhjusi, miks Eestisse potentsiaalselt toodavate kivide tühiste koguste juures oleks vaja seda veel piirata.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 [ 37 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver