Tere,
rõõm näha, et minu "propagandistlik" töö on mingit vilja kandnud ja inimestes asja vastu huvi äratanud.
Tsiteeri:
Lugesin veidi kommentaare ja sain üldjoontes teada, et mereakvaariumi pidamine on üks "raske" tegevus.
Eks ta ole nii raske, nagu me ta enda jaoks teeme. Võib ju pimesi järgida üldisi nõuandeid, mida raamatutes ja Intenetis küllaga lugeda võib, ja pole keerulist midagi. Või siis püüda aru saada ja mõista akvaariumis toimuvaid protsesse, ise uusi seaduspärasusi avastada ja probleemidele lahendusi otsida, mis nõuab juba süvenemist, pühendumist, kriitilist meelt ja uudishimulikkust.
Tsiteeri:
Praegu on 300-liitrine akvaarium, kus on teiste hulgas kolm juba 9-aastast kala (nagu pereliikmed)
Tuleb tuttav ette...
Tsiteeri:
Kardan ainult, et see käib rahaliselt keskklassi inimesele üle jõu. Ma ei mõtle mitte ühekordseid kulutusi, mis on alguses loomulikud
Ka neid kulutusi võib tunduvalt vähendada. Ega ei pea kohe kõige keerukama ja kulukama variandiga - riffiakvaariumiga pihta hakkama. Kõige lihtsam ja odavam oleks ainult kalu ja natuke elavat kivi sisaldav akvaarium, järgneksid pehmed korallid (võimalikult ka koos mõne selgrootuga, näit. krevetiga), edasi lisaks kivikorallid ja lõpuks kõik eelnimetatud üheskoos. Vajaliku tehnika määravad ikkagi elanikud, keda sa tahad akvaariumis pidada.
Tsiteeri:
kuid kardan just seda loomade pidevat suremist. Ja siis ju akvaariumit tühjaks jätta enam ei raatsi! Kuigi loodan, et kui akvaarium on ennast "sisse töötanud", siis ka suremus väheneb!
Kas sulle jäi minu kodukalt mulje, et mul keegi pidevalt suremas on?
Tegelikult eks ma olengi seal rohkem probleeme rõhutanud. Teisest küljest on see hea, inimesed on vähemalt endale teadvustanud, millised probleemid neid ees võivad oodata ja oskavad tõsisemalt enda valmisolekut hinnata.
Suremise põhjused on laias laastus kahesugused: ühed, mis meist ei olene ja teised, milles oleme ise süüdi. Esimeste hulka kuuluvad probleemid, mis on seotud elusmaterjali hankimisega. Kuna Eestis praktiliselt puudub võimalus kohapeal endale sobivaid isendeid valida, siis lihtsalt tuleb usaldada, et terve hanke kett alates ookeanist sinu akvaariumini töötab nii nagu peab. Teised põhjused, mis sõltuvad meist endist, on põhjustatud kas liigsest kärsitusest, kogemuste puudumisest või halvemal juhul hoolimatusest. Kes meist ei tahaks, et meie äsjamuretsetud kallis akvaarium näeks kohe välja nagu klantspiltidel või Internetis näha. See on nii inimlik...
Tsiteeri:
No hea küll, kalade arvu saab ju reguleerida vastavalt rahakotile
Juba selline küsimuse püstitus sisaldab endas ohtu! Isegi kui rahakott võimaldaks, ei tohi akvaariumi üle koormata. Siin ongi ehk üks põhiline erinevus mage- ja mereakvaariumi vahel, kuna mereelukad on tunduvalt õrnemad ja vajavad väga stabiilset ja puhast keskkonda. Võrreldes mageveekogudega on ookean siiski veel tunduvalt vähem reostatud ja nende elanikud pole lihtsalt harjunud sellega, mis ehk mageveeelanikele talutav oleks.
Rusikareegliks pakutakse maksimumina välja 1 cm kalu iga 10 liitri vee kohta. Kuna mul on juba üks
Hepatus 15 cm pikkune, siis ega suurt midagi enam juurde muretseda ei saagi (vett on 400 l). Kalad ja nende (üle)toitmine ongi mereakvaariumi põhilised reostajad.
Tsiteeri:
kui palju on igakuiseid muid väljaminekuid Teie 500-l. akvaariumi kohta?( toit, kemikaalid, jne...)Võibolla oskaksite öelda, siis ma teaks oma mõtteid edasi arendada.
Nagu ma eespool ütlesin, sõltub ka jooksvate kulude hulk suures osas sellest, kes konkreetselt akvaaariumis elavad. Ma ei ole küll kulude kohta arvet pidanud, aga arvan, et suurima osa moodustab elektriarve. Igasugused lisandid (KH, Ca, Mg, Sr, jood, mikroelemendid), mis on eriti olulised koralle pidades, maksavad ehk umbes 100 krooni kuus. Lisaks meresool, mis on vajalik regulaarseteks veevahetusteks (20 kg 750.-, kuus kulub umbes 3-4 kg). Valgustuse lambid või torud tuleb umbes aasta järel välja vahetada. Üks 150 W metallhalogeenlamp maksab 60 EUR. Merekalade kuivtoitu on võimalik Eestist osta, selle hind ei erine mageveekalade toidu hinnast. Lisaks veel loomset toitu nii kaladele, selgrootutele, anemoonidele ja mõnedele suurepolüübilistele kivikorallidele. Selleks sobivad külmutatud töötlemata krevetid ja nn. merekokteil (poolekilone pakk 35-50.-, jätkub vähemalt aastaks).
Vaatasin, et kuni ma seda kirjutasin, oli kloun jõudnud juba vastata! Sealt märkasin, et olin vee testid unustanud.
Nendega on nagu on. Osa teste on ilmtingimata vajalikud (KH, pH, NO3, PO4, sissetöötamise ajal ka NH3, NO2; korallide puhul tingimata Ca). Ülejäänud võiks olla, kui on eriline huvi millegi konkreetse vastu. Mul endal on praktiliselt kogu Saliferti tootevalik olemas, kuna probleemide põhjusi uurides kahtlustasin iga vähegi võimalikku varianti. Osa nendest, näit. joodi test on täiesti kasutu, sest see ei suuda/oska teiste valmistajate lisanditest aru saada. Testide hinnad on keskeltläbi 100 krooni ja nendega saab teha 30-100 testi. Testimise tihedus sõltub jooksvatest probleemidest, näiteks kui ma olin hädas nitraatidega ja püüdsin nitraadifiltrit tööle saada, mõõtsin NO3 ja NO2 iga päev.
Tsiteeri:
Olen kahe lapsega kodune naisterahvas ja seetõttu pean kõigepealt endale selgeks tegema, kuidas mehele serveerida "mõtetuid" väljaminekuid! Sest üldjoontes meeldiks talle väga, kui niisugune "elu" kodus oleks
Siin on hea nõu: naiselikku kavalust kasutades püüa mehele sisendada, et arvaariumi muretsemine on tegelikult tema enda soov. Siis on kõik probleemid lahendatud
Loodan, et su mees seda foorumit ei loe, või kui loeb, siis ta leiab siit suurepärase idee, mida sulle (ja ka endale) järgmiseks tähtpäevaks kinkida
Tervitades