Mereakvaariumi vee üheks tähtsamaks parameetriks on selle soolsus, st. näitab, kui palju lahustunud mitmesuguseid sooli see sisaldab. Liiga mage või liiga soolane vesi põhjustab elusorganismidele stressi ja võib olla isegi surmav.
Varem kasutati akvaariumivee soolsuse ühikuks ppt (Parts Per Thousand, tuhandikosa), kuid nüüd on levinud keemilises okeanograafias kasutatav soolsuse definitsioon, mis ei oma dimensiooni ja on defineeritud merevee elektrijuhtivuse ja teatud kontsentratsiooniga kaaliumkloriidi lahuse suhtena. Mõnikord lisatakse lõppu siiski lühend PSU (Practical Salinity Unit). Loodusliku merevee soolsuseks loetakse S=35 ja sellise soolsusega vett soovitatakse ka akvaariumile. Teiste lahuste, näiteks naatriumkloriidi, puhul kasutatakse ikkagi ühikuna edasi ppt-d.
Kuna merevee paljud füüsikalised näitajad nagu tihedus, erikaal ja valguse murdumistegur on otseselt seotud soolsusega, siis võib elektrijuhtivuse mõõtmise asemel kasutada ka teisi meetodeid. Eri soolsusega merevee füüsikalised omadused on näha allolevas tabelis.
Erikaal on samuti dimensioonita suurus, mis näitab vedeliku tihedust puhta vee tiheduse suhtes. Kuna puhta vee tihedus sõltub temperatuurist, siis on vaja eelnevalt kokku leppida, millist puhta vee temperatuuri kasutatakse.
Sellekohaseid standardeid on palju, tavaliselt jaotuvad nad rakendusalade kaupa. Näiteks,
3.98 °C, tihedus 1.0000 g/cm3
60 °F (15.6 °C), 20 °C (68 °F), 25 °C (77 °F)
Tavaliselt on temperatuuri standard märgitud vastavale mõõteriistale (areomeetrile või hüdromeetrile), või leiab selle mõõteriista juhendist. Sisuliselt tähendab see, et õige tulemuse saamiseks peab mõõdetava vedeliku temperatuur vastama ettenähtule. Soolase vee tihedus muutub temperatuuri muutudes rohkem kui puhta vee tihedus. Mõnede riistadega on kaasas paranduste tabel, mis aitab korrigeerida näitu standardist erineva temperatuuri puhul, kuid ka sellest pole kasu, kui pole teada, millist temperatuuri standardit on antud riista puhul kasutatud.
Kui sa ei ole kindel, milline vajalik temperatuur peab olema, siis pead so oma mõõteriista ise kalibreerima. Kuid sellest hiljem.
Eriti oluline panna tähele, millistes ühikutes on mõõteriista skaala gradueeritud, st. mida antud riist mõõdab. Kuna tihedus ja erikaal on omavahel seotud, siis võib skaala olla gradueeritud kas tiheduse või erikaalu järgi. Näiteks, Aqua Medicu ja JBL areomeetrid mõõdavad tihedust. Läbipaistvast plastmassist osutiga nn. "swing arm" tüüpi hüdromeetrid aga erikaalu ja soolsust. "Swing arm" tüüpi hüdromeetrid on tavaliselt tänu erilisele konstruktsioonile temperatuuri suhtes mitte eriti tundlikud.
Temperatuuril 25 °C on merevee erikaal umbes 0.003 võrra suurem kui tihedus.
Mereakvaristikas kasutatavad refraktomeetrid kasutavad enamasti 20 °C standardit ja näitavad otse erikaalu ja soolsust. Refraktomeetri juures on oluline selle õige kalibreerimine. Tavaliselt käib see juhendi järgi ainult nullpunkti järgi, st. mõõtes võimalikult puhast vett tuleb reguleerida näit nulli. Tegelikult peaks kalibreerima tegeliku tööpunkti järgi, st. mõõtes kindla soolsusega S=35 standardlahust asetada näit 35 peale. Katsetega on kontrollitud, et kalibreerides nullpunkti järgi võib saada lahuse S=35 näiduks 33-37. Veel tuleb silmas pidada, et tehase kalibreering on tehtud naatriumkloriidi lahuse järgi, mille murdumisnäitaja on mereveest erinev.
Tulemusena saate tegelikkusest 1.5% võrra kõrgema näidu. Kuidas kalibreerida refraktomeetrit, et see näitaks õiget merevee soolsust, kuid ka sellest hiljem.
Lisalugemiseks
http://www.advancedaquarist.com/issues/jan2002/chemistry.htm