Tere!
On vist aeg oma merealased katsetused ka avalikustada
Panin oma tööd ja hobi kokku ning jõudsin järeldusele, et peaks Läänemere akvaariumiga katsetama hakkama. Eelmise (2006) aasta suvel otsustasin ilma eriliselt ettevalmistamata väikese kastiga katsetada. 25 liitrine kast oli olemas, väike JBLi sisefilter selle jaoks samuti. Sai mindud Viimsi randa ja sealt merest siis nii vesi kui ka natuke põhjaollust (liiv, muda ja kivid) kaasa toodud. Käsitsi püüdsin veel mõned kirpvähid ka juurde.
Oli küll augustikuu, aga vesi oli sel hetkel meres vaid umbes 6-7 kraadi. Enamus kaasa toodud vähkidest sai kodus ilmselt soojashoki ja andis otsad. Mõned jäid ja hiljem sai neid juurdegi toodud. Umbes kuu hiljem sai ka mõned ogalikumaimud toodud, aga need ei pidanud eriti kaua vastu. Nii jäi see esimene katsetus kuni lõpuni kaladeta akvaariumiks. Teod ja kirpvähid tundsid ennast seal igatahes mõnusalt. Toiduks tõin neile aegajalt ühe puhma põisadru. see söödi loomastiku poolt umbes kuu ajaga rootsudeks. Vett vahetasin väga harva, 8 kuu jooksul 2 või 3 korda. Filtrit, mille eesmärk oli vee liigutamine puhastasin ka ainult siis, kui ta ilmselgelt oma eesmärki enam ei täitnud. Kokkuvõttes andis see katse igatahes julgust natuke suurema kastiga proovida.
Lasin teha 65x30x30 kasti ja vee liigutamiseks otsustasin seekord valida põhjafiltri, mille paneb käima 700l/h pump. Valgus on sama, mis vanal akvaariumil: täiesti tavaline 50 cm T5 toru, uuel akvaariumil siiski taimeriga (8h valgus sees) vanal põles nii kuidas sisse lülitama juhtusin.
Põhjaliiv ja esialgne elu sai seekord toodud Suurupist. Liiv sai natuke peenevõitu. Vähemalt alguses kippus pump seda läbi kruusa endasse imema ja laiali paiskama. Nüüd on kuu ajaga asi stabiliseerunud. Laupäeval sai sealtsamast ka 5 väikest mudilakest
Potamoschistus minutus püütud. Tundub,et nende aklimatiseerimine toatemperatuuriga läks edukalt.
Pilte kah:
Üldpilt
paremal taga nurgas natuke mageveeakvaariumist prooviks pandud
Hygrophila polyspermat, mis on selle soolsuse juures päris hästi vastu pidanud. Aga nüüd kui paras ports põisadru taimestikuks sisse pandud, peaks selle vist ära koristama.
Loomad
Hüdraloom, tõenäoliselt
Cordylophora caspia Hetkel on kõik kivid seda täis, suurimad varred oma 2 cm.
Tõruvähid
Balanus improvisus, samad loomad elasid talve üle juba eelmises kastis.
Kirpvähid
Gammarusja väiksed mudilakesed
Potamoschistus minutus