Ma arvan, et sa ei ole ikka sellele NO3 testile pihta saanud. Proovin siis veel kord selgitada.
Test mõõdab NO3 kontsentratsiooni (aine hulka ruumalaühikus, näit. liitris) ainult teatud piirides. Sinu test ilmselt vahemikus 0-20 mg/l. Kui aga vesi sisaldab ainet rohkem kui 20 mg/l (kõige viimane värv skaalal), siis tegelik väärtus jääb teadmata, kuna värviskaalal rohkem värve enam pole. Sellisel juhul on väljapääs veeproovi lahjendamises. Lisades akvaariumivee proovile destilleeritud vett, saame me NO3 sisaldust proovis vähendada. Eesmärgiks on proovi nii palju lahjendada, et test näitaks mingit värvi skaala keskel. Sellisel juhul võime olla enamvähem kindlad, et test näitab proovi tegelikku NO3 sisaldust. Teades, mitu korda me proovi lahjendasime, saame arvutada ka lahjendamata proovi NO3 sisalduse.
Lahjendamiseks võib kasutada ka kraanivett, kui on kindel, et selle nitraadisisaldus on tunduvalt väiksem mõõdetava vee omast.
Näide 1. 20 ml + 0 ml (lahjendamata vesi) andis tulemuseks maksimumi. Nüüd võtame 10 ml akvaariumi vett + 10 ml destilleeritud vett. Kuna mõlemat vett on võetud ühepalju, siis lahjendasime akvaariumi vett 2 korda. Lahjendustegur on (10+10)/10=2. Testimise tulemusena tekkis värv, mis ühtib ütleme eelviimase värviga kaardil. Kuna ma ei tea tegelikult, millele see vastab, siis oletame, et skaalal 20 ml+0 ml (lahjendamata vesi) vastab sellele 15 mg/l. Kuna vee lahjendustegur oli 2, siis korrutame tulemust sellega ja saame tegelikuks NO3 sisalduseks 15 x 2 = 30 mg/l.
Näide 2. Ka 10 ml + 10 ml andis maksimumtulemuse. Nüüd lahjendame vett veelgi rohkem, võtame 5 ml akvaariumi vett ja 15 ml destilleeritud vett. Lahjendustegur on (5+15)/5=4. Testimise tulemusena tekkis värv, mis ühtib ütleme eelviimase värviga kaardil, oletame, et skaalal 20 ml+0 ml (lahjendamata vesi) vastab sellele 15 mg/l. Kuna vee lahjendustegur oli 4, siis korrutame tulemust sellega ja saame tegelikuks NO3 sisalduseks 15 x 4 = 60 mg/l.
Jne.