Probleem hakkas ennast huvitama, nii et tegin pisut "teaduslikku" uurimistööd.
Raku ülesehituseks vajaliku süsiniku päritolu järgi jaotatakse organismid autotroofseteks (CO2) ja heterotroofseteks (orgaanilised süsinikuühendid). Nende vahele jäävad veel auksotroofsed ja miksotroofsed organismid, kes kasutavad nii autotroofset kui ka heterotroofset toitumisviisi, neist esimesed vähem, teised rohkem. Vt.
http://www.botany.ut.ee/~olli/al/al_pdf/intro.pdfVastupidiselt levinud arvamusele ei ole rõhuv enamus koralle mitte autotroofid, kes saavad kogu vajaliku toidu (energia) vees leiduvatest anorgaanilistest ainetest, tavaliselt sümbiootiliste
Zooxanthellae vetikate fotosünteesi abil. Enamus koralle on viimase aja seisukohtade järgi siiski miksotroofsed, kusjuures heterotroofse toitumise osakaal võib erinevate rühmade vahel oluliselt erineda. Näiteks arvatakse, et sümbiootilised korallid saavad keskmiselt 20-50% oma toidust heterotroofse toitumise abil planktonist ja lahustunud orgaanilistest ainetest.
Mida korallid söövad?Enamus koralle on karnivoorid ehk lihasööjad, kes toituvad vees leiduvast zooplanktonist. Rõhuv enamus zooplanktoni moodustavatest organismidest ilmuvad välja õhtul või öösel.
Samas enamus pehmeid koralle seevastu sõltuvad toitumise mõttes suuremas osas fütoplanktonist, vees hõljuvast detriitusest ja aeglaselt liikuvatest selgrootute vastsetest kui aktiivselt liikuvast zooplanktonist, mille püüdmiseks neil sobivad vahendid puuduvad. Sealjuures nad valivad toitu rohkem osakeste suuruse kui koostise järgi.
Kolmas peaaeguu kõikidele korallidele oluline toiduallikas on bakerioplankton, mis koosneb vees vabalt elunevatest bakteritest, aga ka muude mitmesuguste materjalidega, näiteks lima või lagunevad taimed, seotud bakterid. Detriitus, eosed, ujuvad munad ja muu taoline on tuntud ka pseudoplanktoni nime all.
Neljanda korallide toidu kategooria moodustavad vees lahustunud orgaanilised ained, mida nad omastavad otse rakkude membraanide kaudu. Paljud suuremate polüüpidega korallid nagu Cynaria ja Catalaphyllia on võimelised püüdma ja sööma ka suuremaid toidu osakesi, kaasa arvatud isegi väikesi kalu.
Korallide toitmine eesmärgiga anda lisa nende oma
Zooxanthellae poolt pakutavale on omaette probleem, eriti kui akvaariumis on palju erinevaid liike. Siin on põhimõtteliselt kaks võimalust.
Esimene neist on valmistada universaalne toitesegu, mis sisaldab kõiki eelpool nimetatud komponente ja seda vette lisada ning lasta korallidel ise valida, mis neile meeldib. On enamvähem kindel, et sellise meetodi puhul tõuseb varsti nitraatide tase söömata jäänud toidujääkide mõjul.
Teine võimalus on õppida tundma oma korallide vajadusi ja läheneda neile individuaalselt toites neid pipeti või süstlaga tekitades nende ümber lokaalse toitainete "pilve". Muidugi tuleks eelnevalt kõik pumbad välja lülitada.
Millal korallid söövad?Korallid omistavad toitu mitmel moel, mis aga kõik eeldavad, et polüübid oleks avatud, kas siis selleks, et polüüpides elunev
Zooxanthellae saaks valgust, või siis aktiivseks "jahiks". Polüüpide avanemist ja sulgumist põhjustavaid tegureid on palju, näiteks, temperatuur, valgus, vee hapnikusisaldus, vee liikumine, toidu olemasolu ja hulk vees jne. Iga polüüp eraldi toitub seni, kuni ta isu täis saab. Nõutav toidu hulk sõltub liigist, elutegevuse nõuetest ja olemasoleva toidu hulgast. Looduses korallid toituvad aktiivsemalt öösel kui päeval, kuna pimeduse saabumisega vesi rikastub öise eluviisiga planktonist, mis on enamuse korallide põhitoit.
Samas on täheldatud, et korallid kohanevad akvaariumis hästi ka muutunud söögiajaga, kuna tavaliselt toidetakse akvaariumi siiski päeval. Korallid, mis looduses elavad sügavamas vees, sõltuvad rohkem aktiivsest toiduhankimisest kui madalas vees elunevad, kes suure osa vajalikust süsinikust saavad fotosünteesi abil. Kuigi mõned korallid "jahivad" planktonit ka päevavalguses, siiski enamuses avavad nad oma polüübid koos mürgiste nemotsüstidega ja toituvad aktiivselt just öösel.
Ideaaljuhul peaks akvaariumi keskkond olema võimalikult lähedane looduslikule, st. tuleks appi võtta automaattoitjad ja taimeritega juhitavad filtrid ning skimmerid, mis lülituvad toitmise ajaks välja. Või siis kasutada Sassa poolt soovitatud meetodit - käsitsi pool tundi pärast valguse kustumist.
See jutt sai kirja pandud saltaquarium.about.com materjalidele põhjal:
http://saltaquarium.about.com/library/weekly/aa020803.htmhttp://saltaquarium.about.com/library/weekly/aa021603.htmhttp://saltaquarium.about.com/library/weekly/aa022103.htmSeal on ka antud
kodusel teel valmistatava korallide universaaltoidu retsept