lennulinnu kirjutas:
aga milleks üldse akvaariumile laineid?
Küsimus võib alguses tunduda tobedana, aga iva on sees.
Kes on merd, või veel parem ookeani, näinud, see teab, et need veekogud on aruharva peegelsiledad. Seega on nende elanikud harjunud lainetusega ja korraldanud oma elu selle järgi. Lainetuse ja tõusu/mõõna tekitatud vee liikumist on raske ülehinnata. Lisaks sellele, et sellega tõusevad põhja settinud toitainete osakesed uuesti üles, kus kalad ja teised loomad nad kinni võivad püüda, toimub ka organismide mehaaniline mõjutamine, sarnaselt masseerimisega, mis stimuleerib elukate söögiisu ja hoiab nende füüsise korras. Eriti on korallid väga tundlikud vee liikumise kiiruse, perioodilisuse ja suuna suhtes. Muidugi on see olenevalt nende levikualast liigiti erinev - mõnedele meeldib murdlainete möll, teistele jälle sügavamas vees vaikne edasi-tagasi õõtsumine.
Akvaariumis, eriti väikeses, on lainete põhjustatud vee liikumist väga keeruline järele teha. Tavaliste pidevalt töötavate pumpadega võime küll imiteerida hoovusi, aga mitte enamat. Mitme pumbaga saab neid vastassuunaliselt vaheldumisi sisse-välja lülitades midagi tõusu/mõõna taolist. Lainetus vee alt vaadates on aga hoopis vee edasi-tagasi liikumine mitte eriti suures vahemikus, aga see-eest massiivselt, st. liigub kogu veemass. Midagi sellist võiks akvaariumis tekitada, kui ühte otsa üles-alla kiigutada. Tunze on teinud wavebox nimelise seadme, mis suhteliselt väikese pumba ja kogumiskastiga tekitab resonantsiga juba tõelise lainetuse.
lennulinnu kirjutas:
mu tädi akvaariumis ...
Selle asemel, et kogu aeg oma tädile viidata, võiksid paluda tädil meie foorumi liikmeks hakata ja oma kogemusi ka teistele jagada.
Kuna aktiivseid harrastajaid on väga vähe, siis iga uus on teretulnud.
Terviseid tädile.