meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: 25L kast ...
PostitusPostitatud: 12.05.05 14:33 

Liitunud: 31.01.05 12:03
Postitusi: 5
Asukoht: Tartu
Ahoi!

Sai muretsetud 25L kast (magevee akvale 'abikastiks') kuid mõte liigub nagu koguaeg nö. nano-reefi poole ... :roll:
Mis arvate asjast? Kas mereakva kogemusteta on mõtet jändama hakata?
Kui jah, siis mis tehnika peaks muretsema? Kas piisab lihtsalt sisemisest filtrist (vee ringi ajamiseks - suurema sodi filtreerimiseks) või oleks mõtekam mingi väline kanister-filter muretseda? Samuti peaks/võiks ka miski pisike skimmer olla ...
25L akvaga muidugi see jama, et ta ju nõnna pisike ... kui see igast tehnikat täis toppida, siis kaob 'ilus vaade' ära - Siis vaataks nagu samakaaparaati :?

Tahaksin seal näha koralle, võibolla mõnda pisikest meritähte :roll: , äkki mõnda krabi/vähki ... kui asi toimima hakkab, siis mõni pisike värviline kala võiks ju kah olla ...

Mis arvate asjast? Oleks kedagi, kes äkki viitsib veitsa nõu anda (võiks ju isegi õlleklaasi taga tunnikese asja arutada - õlu minu poolt) ...


Alger
alger@ordi.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 12.05.05 16:43 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Oeh :x
Järjest väiksemate akvaariumide huvilised ilmuvad. Minu meelest selline lähenemine, et mul on juhuslikult mingi nõu ja nüüd otsustan sellest teha mereakvaariumi, ei ole sugugi õige. Millegipärast inimesed unustavad, et mida väiksem akvaarium, seda raskem on sellega toime tulla.

Olgu pealegi, sul oleks kõige mõttekam Tiffiga vestelda, tal on umbes 50-liitrine ja ta võiks kas või siin oma esimesi kogemusi jagada.

Mingit tehnilist biofiltrit ma ei soovitaks, ei sisemist ega välist. Need toodavad nitraate, kuid need on vaja ka eemaldada. Seepärast elav kivi sisse, mis hoolitseb nii nitrifitseerimise kui ka denitrifitseerimise eest. Vee kvaliteeti pead pidevalt jälgima ja veevahetustega selle eest pidevalt hoolitsema. Skimmerit nii väikesesse pole kuhugi panna, kui, siis peaks see olema välimine.

Meritähed võid kohe unustada, need on väga tundlikud vee kvaliteedi muutustele, mis sellise mahuga kastis on paratamatud.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 12.05.05 23:25 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.02.04 10:56
Postitusi: 53
Asukoht: Tartu
mnjah. mis ma muud kosta oskan kui seda, et mingi nanomereakvabuum on vallandunud. pisike nanokast on ju ilus küll aga ilus on ta ainult siis, kui on aega, viitsimist ja oskust sellega tegeleda.
25 liitrit on isegi magevee akvaristide mõistes väga väga väike ja ega sinna palju just panna ei anna. lisaks meritähele laidan maha ka mõtte "mõne värvilise kalakese" soetamisest. äärmisel juhul saaksid seal pidada erakvähkide paari. vastu suve ei soovita sellist kasti käivitadagi, kuna aurustumine on soojade ilmadega nii intensiivne, et soolsus võib nii väikesemahulises anumas muutuda katastrofaalselt kõrgeks mõne tunniga.
tehnika poole pealt oleks nanoakvasse vaja vaid soojendit ja mingisugust pumpa, mis vett ringi liigutaks. lisaks muidugi ka korralik valgus, kui akvaariumisse mõned pehmed korallid või makrovetikad muretseda. filtreerimistöö teevad ära, nagu albert juba mainis, elav kivi ja koralliiv.
enne kui otsustad mereveeakvaariumiga tegelema hakata, tee ära kodune töö ja uuri korralikult järele, mida see endast üldse kujutab. erinevalt mageveeakvaariumitest, ei saa mereveeakvaariumiga huupi lahmida ja pärast tehtud vigu kergelt parandada. iga õigeaegselt tegemata soolsuse mõõtmine, veevahetus või kasvõi akna lahti unustamine (omad kogemused selle viimasega) võib kurjalt kätte maksta.

100 korda mõõda, 1 kord lõika :roll:

_________________
palju elusaid asju


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.05.05 10:48 

Liitunud: 06.04.05 13:25
Postitusi: 334
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Mainin segaduste vältimiseks ära, et minu plaan soolveega tegelema hakata on olnud pikaajalisem ja enne asja kallale asumist uurisin 3 kuud üsna põhjalikult internetti.
Samuti ei olnud selleks kasutav 52L kast mul juhuslikult kuskil üle :wink:
See sai ikka konkreetseks selleks otstarbeks teha lastud.

Miks nano ? Seepärast, et teise suure kasti jaoks ei ole hetkel ruumi ja troopikast kindlasti loobuda ei tahaks. Erinevalt nii mõnestki teisest leian ma, et väga palju on veel avastamata ja proovimata - lagi on veel kõrgel. :wink:

Tehnikast sedapalju, et vett keerutab AquaEl Fan1 pea ilma filtrimoodulita.
Soojendi võimsuseks on 100W. Temperatuur on 26.5 kraadi.

Valgusti ehitasin ise ja koosneb compact torudest 4x24W.
Et kui juba, siis juba. 2xsinine ja 2xOsram860. Eraldi lülitatavad.
Sinine valgus põleb 14h ja valge valgus 11h ööpäevas.

Elusat kivi on 6kilo.
Lisaks on alla pandud 3 kilost laavakivist ehitatud suur koobas ja 3 kilo lahtist laavakivi (müüakse gaasigrillidesse paigaldamiseks).

Eluskraamina on hetkel sees 5 liiki tigusid ja 2 erakvähki. Lisaks korallid, seened, polüübid, makrovetikad. Pisemat elu polegi merekasti puhul võimalik lõplikult loetleda: toruussid, väikikesed, ussikesed, mutukad, pisitähed, lubivetikad jne jne
Eluskraami omandasin foorumi püsiasukatelt. Aitüma 8)

Panen juurde ka nädalataguse pildi:
http://www.zone.ee/tiff/meri/yldmeri0905.jpg
(Samas kataloogis veel pilte)

Praeguseks on seintelt kogu vetikas kadunud.
Hetkel jääb üle veel tagatausta küsimus lahendada ja siis pisitasa edasi vaadata.

Kemikaalid ja keemia:
Sool, jood, strontsium, kaltsium, raud.


Praeguseks kõik.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.05.05 12:47 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Tiff kirjutas:
Lisaks on alla pandud 3 kilost laavakivist ehitatud suur koobas ja 3 kilo lahtist laavakivi (müüakse gaasigrillidesse paigaldamiseks).
Selle laavakiviga on lugu nii, et kunagi ei või teada, mis (kahjulikke) aineid ta võib sisaldada. Magedas vees kasutatakse seda tihti, aga merevees soovitatakse väga ettevaatlik olla. Eriti, kui sul seda suhteliselt nii palju on. Muidu on laavakivi bakteritele heaks koduks. Olen ka ise paar väiksemat tükki prooviks lisanud. Aja jooksul kattuvad need ka lubivetikatega ja väliselt ei teegi vahet, kas tegu on ehtsa või ersats elava kiviga.

Tiff kirjutas:
Kemikaalid ja keemia:
Sool, jood, strontsium, kaltsium, raud.
Strontsiumi lisamine on ehk asjata. Kuigi mõned seda soovitavad ja kivikorallide skelettides seda ka leidub, ei ole minu teada keegi suutnud teaduslikult tõestada, et selle lisamisest ka mingit kasu oleks. Soolas on seda nagunii mingi hulk olemas.

Joodiga peab väga ettevaatlik olema, et mitte üle doseerida. Mürgine! Ilma joodi testita ei soovitaks seda kohe mitte kasutada, eriti nii väikeses akvaariumis. Hiljem, kui oled juba mõne kala muretsenud, siis peab meeles pidama, et merekaladele mõeldud toidud sisaldavad ka joodi, eriti need, mille koostises on ka vetikaid.

Olen ise katsetanud nii strontsiumi ku ka joodi lisamisega, aga mingit silmaga nähtavat muutust korallide heaolus pole täheldanud.

Ka raua lisamisega peab olema ettevaatlik, kuna see soodustab vetikate, ka pahade, kasvu. Tavaliselt ongi rauda sisaldavate mikroelementide segude tarvitamisjuhendites öeldud, et seni, kui on vetikatega probleeme, neid mitte kasutada.

Tiff, huvitaks, kuidas sul vee eest hoolitsemine korraldatud on. Kui tihti ja kui suures mahus teed veevahetust, kui palju ja milliseid lisaineid (õigemini, millises vormis lisaineid) kasutad? Kas ja kui tihti teed vee teste? Milliseid?

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.05.05 13:06 

Liitunud: 06.04.05 13:25
Postitusi: 334
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Veevahetusest sedapalju, et 10% 2 nädala tagant oleks hetkeplaan.
Lisaks paar korda nädalas nn topoff elik siis aurustunud vee asendamine.
Kasutan hetkel tavalist kraanivett, hetkel kvaliteedi üle kurta ei või.
Eks aeg näitab.

Kemikaalide kohalt veel täienduseks, et see nimistu, mis kirja sai pole kõik kasutusel - strontsiumile olen hetkel vaid silma visanud. Peab mõtisklema ja vaatama. Samas on mulle alati meeldinud väikesviisi eksperimente teha :wink:
Rauda lisan mõne tilga kaupa tsitraadima, kaltsiumilisand on aquamedicu oma, joodi koeruse pärast tilgakaupa tinktuurina (pealinna sattudes on plaanis muidugi adekvaatne lisand hankida - meil siin maal ei müüa).

Geeniused õpivad teiste kogemusest, tark inimene enda omadest :P
Eks ma vähehaaval proovin ja katsetan.

------
Remargi korras ka see mõttekäik, et alul oli samuti plaan käivitada nn "päris nano" ehk siis 7 gallonit suur kast, mis on suurusjärguna võrreldav teemas käsitletava 25L kastiga.
Projekti arenedes aga sai siiski mindud 52L kasti teed.
Selleks olid järgnevad põhjused:
- pisikesest kastist aurustub vesi liialt kiiresti ja soolasus kõigub märgatavalt
- tahaks siiski ka paari kala pidada, et ka lapsel lõbus vaadata oleks (tuleb 2 klouni ala kalapoeg Nemo :wink: ), 25L kastis ei kujuta eriti peale ühe pisikese goby või percula ette
- et saaks siiski natuke mitmekesisemat elustikku nautida, 25L korral on pakutav pind siiski liiga piiratud
Kindlasti leiaks veel midagi, kuid need olid määravad.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.05.05 16:13 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Tiff kirjutas:
joodi koeruse pärast tilgakaupa tinktuurina (pealinna sattudes on plaanis muidugi adekvaatne lisand hankida - meil siin maal ei müüa).
Mult võid Aqua Medicu preparaati saada täiesti tasuta. Kahju, et ei olnud meeles pakkuda, kui mul külas käisid. Omal ajal ostsin 5-liitrise kanistritäie, aga nüüd olen selle kasutamisest loobunud. Test näitab, et joodi sisaldus vees on enamvähem normaalne ka ilma lisamata. Põhjus võib olla ka teises soolas. Varem kasutasin Aqua Medicu Biosal-i, nüüd Tropic Marine oma. See joodi test (Salifert) on muidugi omaette küsitavus, aga midagi ta siiski näitab.

Tiff kirjutas:
Geeniused õpivad teiste kogemusest, tark inimene enda omadest :P
Eks ma vähehaaval proovin ja katsetan.
Täpselt minu mõte! /lol/ Seepärast ma ka alguses proovisin ja katsetasin kõiki võimalikke ja võimatuid asju. Nüüd olen juba enamvähem maha rahunenud. 8)

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.05.05 16:35 

Liitunud: 06.04.05 13:25
Postitusi: 334
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Sool on mul äkki seesama, mis sul algul. Kah miski AquaMedicu asi.
Mullas oli ainuke sool riiulil...

Siiski, siiski. Lähemal uurimisel selgus, et tegu on miski Azoo toodanguga.
Ei oska täpsemalt kuidagi kommenteerida...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.05.05 22:40 

Liitunud: 31.01.05 12:03
Postitusi: 5
Asukoht: Tartu
Selge pilt ..... Põhimõtteliselt sain vastuse, mida ootasin.
Tean, et mereakvaga on vaeva rohkem kui magevee akvaga - eriti veel pisikesega ... kuid olgem ausad, 300-400L mereakvat ei jõua puht majanduslikel põhjustel püsti panna (ja kui päris aus olla, siis ega pole kohtagi nii suurele). Samas kihk on suhteliselt suur ja väikese 'mere' plaani veel peast ei viska.
Võibolla peaks siiski ~70-100 liitrisele mõtlema. Eks vaja veel asja uurida ja mõelda, ning selgeks teha, et mida sellise akvas üleüldse pidada saab. Seega ootan ka siinsetelt spetsialistidelt nõuandeid (akva mõõtude, vajaliku tehnika ja muu sellise näni kohta) ning märkusi kui liiga uljaks muutun :D

Tänud, kes viitsisid vastata!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16.05.05 00:08 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.02.04 10:56
Postitusi: 53
Asukoht: Tartu
minu akva andmed ehk abiks...
mõõdud: 30 x 60 x 46cm (h) = 82,8 l
kaas: Juwel rekord 60/70 (sinna tuleb 1 toru juurde monteerida, et valgus korralik oleks, ühtlasi on kinnine kaas aurustumise tõttu nanokastile hädavajalik)
pump,mis vett rigi keerab: Powerhead 201 (võiks olla tsipa võimsam)
soojendi: Tronic 100W
sellega kogu tehnikapool piirdubki

elusad asjad kastis on:
eluskivi ca 8kg, millele tuleb umbes 3kg lisa, sest muist sai minu kastist tiffi kasti
mõned pehmed korallid ja makrovetikad (tänud veelkord albertile)
ja muidugi kaks "nemot" ehk siis amphiprion ocellarist (klounkala või meriroosahven maakeeli)

_________________
palju elusaid asju


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16.05.05 12:10 

Liitunud: 31.01.05 12:03
Postitusi: 5
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
kaas: Juwel rekord 60/70 (sinna tuleb 1 toru juurde monteerida, et valgus korralik oleks


Mhhh :?: ... Olen aru saanud, et valgus peaks mereakva puhul olema ikka väga hea. Juwelil originaalis kaks toru - kui ainult üks juurde panna, kas siis saab vajaliku valguse kätte või oleks parem (loe: mõistlikum) olemasolevate asemele panna näiteks 4 x T5 toru ... :?:

Ja nüüd üks loll küsimus:
Kuidas pumpadega lood? Kas need pumbad töötavad (peaksid töötama) koguaeg või on nad nö. 'lainetust' tekitavad (lülitavad ennast ise x sekundi tagant sisse-välja)? Ja kas selline vee liikumine väikeses kastis hea ... ?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17.05.05 00:22 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.02.04 10:56
Postitusi: 53
Asukoht: Tartu
valguse hulk oleneb ikkagi eelkõige sellest, mida sinna akvaariumisse panna. paljaste eluskivide ja mõne erakvähiga nt. piisab ka ühest torust. kui juba korallid ja makrovetikad mängu tulevad, peaks ka valgustus tugevam olema. aga tehnika poole pealt annavad paremaid soovitusi foorumi meeskodanikud (ma loll ja blond, nagu mulle meeldib öelda).
pump peaks töötama 24/7 ja mingiugusest lainetusest saab rääkida nende kastide puhul,mis ei kvalifitseeru nanodeks.
vee liikumine on vajalik igal juhul, et akvaariumisse ei tekiks n.ö. surnud tsoone. vesi peab olema ringluses, et toimiksid biofiltrid (liiv, elav kivi)

_________________
palju elusaid asju


Üles
 Teema pealkiri: ...
PostitusPostitatud: 18.05.05 02:22 
Kasutaja avatar

Liitunud: 01.10.04 18:16
Postitusi: 267
Asukoht: tallinn
Kuna teema teil nii yleval siis kysiks, et kuidas mõjub selline asi 100L akva ja mingi 200L(või suurem) sump (plastikust tynn) kuna ma siiani ei tea mis oma vana 100L peale hakata siis käis ka kunagi selline mõte läbi...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 18.05.05 11:06 

Liitunud: 31.01.05 12:03
Postitusi: 5
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
pump peaks töötama 24/7

Selles ma ei kahtlegi ..... :)
Mõtlesin hoopis, et kas pump peaks vett koguaeg ühtlaselt ringi ajama või oleks hea kui vee liikumine oleks nö 'kaootiline' ....
et äkki pumpa näiteks iga 5-10 sekundi tagant hetkeks (võibolla 2 sekundiks) peatada .... äkki annab sellist väikest lainetuse effekti ... :?:
Siit ka küsimus, et kas sellised pumbad poes olemas või peab ise midagi ehitama hakkama ... ?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 18.05.05 13:31 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.02.04 10:56
Postitusi: 53
Asukoht: Tartu
to alger: u. 4-5 korda tunnis akvavett ringikeerav pump tekitabki väikese lainetuse kui väljavool on suunatud üsna veepinna lähedale (minul suunatud vastu tagaklaasi, et tekiks ühtlane ringlus). ei kujutaks ette kui see lainetus veel suurem oleks - vesi loksuks lihtsalt üle servade maha. ei ole ju otstarbekas ka veenivood selle pärast madalamale tuua - nanokastis on iga liiter arvel. kaootiliselt töötavat pumpa pole küll poeletil näinud.
to rydos: kui sa oled täiesti kindel, et see plastikust tünn ei erita mingisuguseid ühendeid vette, siis lase käia! sump on nagu akvaariumi käepikendus, täpsemalt saad lugeda sumba otstarbe kohta ühest alberti varasemast postitusest, peaksid selle otsinguga üsna kiirelt leidma. 100 liitrit on juba täisti arvestatav kogus vett, et paar väiksemakasvulist kala ennast seal hästi tunneksid

_________________
palju elusaid asju


Üles
 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver