Kalle kirjutas:
Ok. Ehk siis siin keegi seletab. Lihtlausetega ja ilma eesti keele uudissõnadeta.
Vaatan, et Kalakese pood pakub sellist akvat:
Chromis: mereakvaariumi komplekt sisaldab: 8 950.-
-akvaariumi mõõtmetega 55x55x55cm, maht 166ltr
-Biofilter Biostar flotor, vahuskimmer
-Powerfilter PF 1000 -valgustus: Ocean Light 1x150W
-mööblidekoor: pöök, must või hõbe
mahub mulle ära ja pisemaga ei ole vist mõtet jamadagi.
Kivi läheb sinna ca. 15kg?
Liiva? 5cm kiht umbes?
Siiamaani kõik õige.
Ainult sellel Powerfiltril oleks targem shvamm ära võtta ja kasutada seda ainult vee ringiajamiseks. Kui just on vahel vaja veest mingit sodi kinni püüda, siis võib ju selleks ajaks shvammi tagasi panna. Kui jätta shvamm pidevalt külge, siis tuleb seda väga tihti, vähemalt paari päeva tagant puhastada, muidu muutub see nitraadivabrikuks.
Veega on asi täitsa segane. Saan aru et see peaks olema võimalikult vaba igasugu mineraalidest? Praktiliselt destillaat niiet kraanivesi ei sobi? Seda peaks läbi filtri pumpama eelnevalt? Muud varianti ei ole? Sa pead ilmselt silmas soolase vee tegemiseks kasutatavat lähtematerjali. Üldjuhul kõlbab selleks ka kraanivesi, vähemalt Tallinnas nendes rajoonides, kus vesi tuleb puurkaevust. Kas kraanivesi kõlbab või ei, saab kindlaks teha vee analüüsi abil. Kriitilised komponendid, mida peaks võimalikult vähe olema on nitraadid, fosfaadid, räni, vask, ka liigne raud võib probleeme tekitada. Juhul, kui neid on liiga palju, tuleb muretseda pöördosmoosi aparaat, mis annab välja praktiliselt puhta vee.
Saab alguseks kasutada ka teistest mereakvadest välja pumbatud vett mis muidu minema kallataks, või on see täiega loll idee? Seda võib osaliselt teha päris alguses akvaariumi käivitamisel, et soodustada bakterite kiiret kasvu. Vana vee süstemaatilisel kasutamisel tekib küsimus, miks sulle peaks kõlbama vesi, mille teised kui kõlbmatu minema viskavad?
Mida sinna "tooresse" vette sisse segan? Spetsiaalset sünteetilist meresoola, umbes 35 g liitri mageda vee kohta.
Pika ajaga mingi arvestatav keskkond tekiks siis? Poole aastaga? Mida sa mõtled arvestatava keskkonna all? Elusolendeid võid hakata järkjärgult lisama, kui kivid on sisse töötatud, st. nitraaditsükkel töötab normaalselt. See oleneb jälle kividest. Arvan, et alla poole aasta igal juhul, paremal juhul võib arvestada kuuga.
Vett vahetan kuidas? Sifooniga nagu mageveepütis või põhja üldse ei puutu?Põhimõtteliselt jah. Põhja ei ole hea ilma vajaduseta sonkida, kuna seal areneb ka oma elu. Põhja puhastamine sinna kogunenud mustusest oleneb palju põhjasubstraadist. Kõige parem on hästi peenike liiv, alla 2 mm, kuhu mustus eriti ei sadestu. Jämeda fraktsiooniga substraadis aga leiavad sobiva elukeskonna igasugused kasulikud väikesed olendid, kes on heaks toiduks mõnedele kalaliikidele ja selgrootutele. Nii et kahe otsaga asi.
Loodan, et oli abi. Harjumusest tulid küll sisse ka mõned liitlaused, aga mis sa teed, elu pole alati nii lihtne.