Tore, et huvilisi juurde tuleb, eriti selliseid, kes ikka ka praktikas tahaksid kätt proovida.
Nende kivide reisilt kaasatoomisega on vist jah nii, et enamikes maades on see keelatud tegevus, st. isegi kivi merest väljatoomine on juba kuritegu.
Kalade hulga suhtes on nii ja naa.
Mingi vanaaegne rusikareegel lubas vist 1 cm 10 liitri vee kohta. Seda aga ei tule kindlasti kohe aksioomina võtta. Esiteks on tehnilised vahendid kiiresti arenenud ja tänapäeva skimmerid võivad ka suure biokoormusega toime tulla. Neid võib ju valida praktiliselt suvalise võimsusega ja kui ühest ei piisa, võib neid ka mitu olla. Teiseks, palju oleneb kalade suurusest, kuna nende elutegevuse jääkproduktid on võrdelised nende massiga, seega kaks korda pikem kala produtseerib teisest tõenäoliselt 5-8 korda enam kahjulikke aineid. Kolmandaks, palju oleneb ka kalade toitmisest. Hiljuti just lugesin, et kui kalu toita 20 korda päevas, siis nad ka söövad 20 korda.
Mõned toidavad kalu korra üle kolme päeva, mina ise kaks korda päevas. Muidugi oleneb söötmise sagedus ka kala liigist, mõned kiire ainevahetusega kalad võivad muidu ära surra, kui neid tihti ei toideta.
Üldiselt peaks alustama tagasihoidliku kalade hulgaga ja jälgida, kuidas vee kvaliteet koormusele vastu peab. Kui kõik on korras, siis mõne aja pärast võib neid juurde lisada jne. Kui akvaariumi vastupanuvõime piir on ületatud, siis peab kas kalade hulka vähendama, suurendama filtreerimisvõimsust (kivid ja mehaanilised filtrid) või siis hakkama mõtlema suurema süsteemi peale. Tuntud ameerika korallispetsialist Eric Borneman soovitas algajatele alguses hoolega kaaluda, siis minna poodi ... ja osta kaks korda suurem akvaarium, kui oli poodi minnes kavas.
Väga hea meetod vee hulga, ja seega ka kalade hulga, suurendamiseks on võimalikult suure refuugiumi lisamine akvaariumile. Lisaks kaladele ja korallidele vajaliku zooplanktoni kasvatamisele saab seal edukalt igasuguseid põnevaid makrovetikaid kasvatada, mis aga ei õnnestu akvaariumis endas, kuna seal süüakse need kohe ära. Omast käest võin öelda, et refuugiumi elu jälgimine pakub sama suurt naudingut ja põnevust kui põhiakvaarium. Mul hakkas seal ühest kivist kasvama vähemalt 20 eri vetikat, viimasest tegin pildi just täna.