meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




 [ 6 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Küsimus algajalt
PostitusPostitatud: 01.08.04 18:46 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
On olemas 250-260L akvaarium, sooviks oleks sinna teostada mereakvaarium. Tean, et asi pole lihtne, aga ka mitte ehk võimatu. Siiski on asju millest ma aru ei saa.
On olemas filter, skimmerit ja tsirkulatsioonipumpa peab veel otsima. Millest ma aga aru ei saa on mõisted:
Sump, Refuugium, Pump (mis pump?). :!: Kas ja kuidas neid peab kasutama? Tsirkulatsioonipump tekitab lainetuse, filter on teadagi milleks,
kuid milleks ja kuidas kasutatakse ülejooksu ja sumpa? :!: Kuidas selle peaks ehitama? Mida kuhu suunata? Mida teeb refuugium? :!: Kas neid algajale üldse on vaja?
:!: Kui loetleda, et on olemas filter ja akvaarium, soetan juurde tsirkulatsioonipumba ja skimmeri (kive ei piisa) kas siis veel PEAN midagi juurde ostma :?: Vee keemiast vist praegu rääkima ei pea?


Üles
 Teema pealkiri: Re: Küsimus algajalt
PostitusPostitatud: 01.08.04 20:59 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Tere,
tore, et asja vastu huvi tunned :)
Tsiteeri:
Millest ma aga aru ei saa on mõisted:
Sump, Refuugium, Pump (mis pump?). :!:

Sump on eraldi tehika jaoks mõeldud veemahuti, ei pea tingimata olema klaasist, võib väga hästi olla ka plastmassist. Suurendab üldist veemahtu. Kasutatakse lisatehnika (veesoojendi, skimmer, filtrid jne.) paigutamiseks juhul, kui kasutatakse sellist tehnikat, mis peab asetsema vees, näit., sisemiseks kasutamiseks mõeldud skimmer. Sumba kasutamine võimaldab tehnika sinna ära peita, nii et akvaariumi jäävad ainult silmarõõmu pakkuvad objektid. :wink:

Refuugium on analoogne sumbaga, selle vahega, et seal asuvad elusolendid, kelle ülesandeks on kaasa aidata akvaariumi vee kvaliteedi parandamisele ja põhiakvaariumi elanike toiduga varustamisele(biologilise filtrina toimiv paks liivakiht bakteritele, zooplanktoni kasvandus). Ka võib refuugiumis kasvatada kiiresti paljunevaid makrovetikaid, mille abil saab veest eemaldada kahjulikke ühendeid nagu nitraadid ja fosfaadid. Refuugium vajab omaette valgustust, küll mitte nii intensiivset kui põhiakvaarium.

Pumpasid on kahesuguseid, ühed, mida kasutatakse põhiakvaariumis veeringluse tekitamiseks, nimetatakse tsirkulatsioonipumpadeks. Nende soovitatav jõudlus tunnis peaks riffiakvaariumi puhul olema 10...20 korda suurem, kui akvaariumis oleva vee hulk. Siis 250-liitrise akvaariumi puhul 2500...5000 l/h.
Teist tüüpi pumpasid kasutatakse veevahetuse tagamiseks põhiakvaariumi ja sumba/refuugiumi vahel. Lisaks jõudlusele on nende pumpade oluliseks näitajaks, kui kõrgele pump on üldse võimeline vett pumpama. Viimane tuleb valida sõltuvalt sellest, kui suur on põhiakvaariumi ja sumba/refuugiumi veenivoode vahe.

Tsiteeri:
Kas ja kuidas neid peab kasutama? Kas neid algajale üldse on vaja?

Sump ja refuugium ei ole tingimata vajalikud, küll aga tsirkulatsioonipump, mis likvideerib akvaariumist seisva veega tsoonid, kus võib tekkida kahjulike ainete kõrge kontsentratsioon.

Tsiteeri:
Milleks ja kuidas kasutatakse ülejooksu

Sump/refuugium võib asetseda põhiakvaariumist kas kõrgemal, samal tasemel või allpool. Viimane variant on kõige rohkem levinud, kuna võimaldab ära kasutada akvaariumi all asuvat ruumi. Sellisel juhul liigub vesi gravitatsiooni mõjul sumpa, kust see pumba abil uuesti üles akvaariumi pumbatakse. Ülejooks ingl. overflow, kujutab endast akvaariumist eraldatud vertikaalset kambrit, kuhu ülalt voolab vesi akvaariumi veetaseme tõustes ning kust vesi voolab edasi sumpa. Seega vee tase ülejooksukambris ja sumbas ei ole konstantne, vaid sõltub sellest, kui palju sinna sisse ja välja voolab. Küll aga hoolitseb ülevool selle eest, et akvaariumis oleks vee nivoo kogu aeg enamvähem ühesugune. Ülevoolu ülemisse serva, kust vesi voolab akvaariumist shahti, pannakse tavaliselt nn. kamm, mis peaks tõkestama akvaariumi elanike juhusliku sumpa sattumise.

Konstruktsioonilisi lahendusi leiab Internetist hulganisti, märksõnadeks
DIY sump refugium overflow

Tsiteeri:
Kui loetleda, et on olemas filter ja akvaarium, soetan juurde tsirkulatsioonipumba ja skimmeri (kive ei piisa) kas siis veel PEAN midagi juurde ostma :?:
Kindlast on vaja valgustust. Nagu ikka, kõik sõltub sellest, keda sa kavatsed akvaariumis pidama hakata. Skimmer ei ole tingimata vajalik, kui piirdud ainult kaladega.

Tsiteeri:
Vee keemiast vist praegu rääkima ei pea?
Kui piirdud ainult kaladega, siis jah piisab ainult regulaarsetest veevahetustest. Muidu aga peaks mõtlema, kuidas kompenseerida põhiliselt Ca ja KH defiitsiti, mis tekib eriti teravalt kivikorallide puhul.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri: Veel üks väike küsimus
PostitusPostitatud: 01.08.04 21:45 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Tänan väga selgete vastuste eest. Lihtsustas tunduvalt asja.

Tsiteerin teemast "Kas mereakvaariumiga alustamine on raske?":
Elusolendeid võib muretseda ainult elava kivi massi järgi, mitte mingil juhul akvaariumi mahu järgi, kui kive on vähem kui 20%.

Siit küsimus, et kui kavatsen ainult kalu pidada, siis pean võtma koralle, sel puhul on vaja skimmerit, ilma skimmerita ei või panna koralle, seega ei tohi kalu pidada?? Seega nii või teisiti on vaja kalade pidamiseks koralle, korallide jaoks skimmerit (sest neid ei jaksa piisavalt kohe osta) ja ilma skimmerita ei saa ei kalu ega koralle panna... Või saan midagi valesti aru...


Üles
PostitusPostitatud: 01.08.04 22:31 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
shokolaad kirjutas:
Siit küsimus, et kui kavatsen ainult kalu pidada, siis pean võtma koralle, sel puhul on vaja skimmerit, ilma skimmerita ei või panna koralle, seega ei tohi kalu pidada??

Kivid ja elusad korallid on kaks eri asja. Kalade pidamiseks ei ole vaja koralle vaid kive. Korallide pidamiseks, kas koos kaladega või ilma, on vaja kive ja skimmerit.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
PostitusPostitatud: 02.08.04 00:00 
Kasutaja avatar

Liitunud: 13.06.04 18:49
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Nii, tänan väga! Asi hulga selgem. Kuna eesmärk on esialgu pidada ainult kalu ja võimalusel korallidega hiljem tegeleda, siis tuleb muretseda elavat kivi. Skimmer jääb siis koralle ootama, kellele on tarvis nii elusat kivi kui skimmerit. :) Aitäh!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02.08.04 00:07 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Pole tänu väärt :wink:
Soovin edu!

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 [ 6 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver