meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




 [ 12 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Üleminek soolasele
PostitusPostitatud: 17.12.09 23:08 

Liitunud: 17.12.09 22:29
Postitusi: 7
Nagu arvata on jälle üks mageveelane teie foorumi ära eksinud. Tegelt olen kaua juba vaatanud ja uurinud seda mere värki sest kuidagi ikka paistab mereakvaarium ilusam ja huvitavam. Hetkel mul endal erinevate juhtude kokkulangemisel 3 magevee oma. Tahaks ühte ümber teha. Lugesin küll kuidas soovitakse ennem suur kast võtta kui väike, et edu kindlam ja töö väiksem oleks aga kõik mu kastid on ükskõik mis mõõdupuu järgi 'väikesed' mereakvaariumi jaoks. Nimetuse järgi peaks sihtima siis nano akvaariumi poole. Hoolitsust mul jagada on sest oleks koguaeg linnas ja reisimiseks aega ei ole.
Juurde on mul nagu aru saan, õiget valgust, liiva, kive. veevoolu saan ma ise meisterdada ja skimmeri nii väikese (kas 45l või 70l) jaoks vaja ei läheks ja kui siis ma saan selle kah teha/osta. Soolsuse mõõtja ostaks kah. Aga vot nüüd selle kivi ja liivaga probleem. Nagu ma aru sain on see põhja liiv eriline ja ei anna mingi DIY kraamiga asendaga. Kas seda ise ei teki juurde akvaariumis vana koralli suremisega või on see liiv hoopis midagi muud?. Ja see kõige kallis asi, elav kivi. Esimeste hindade nägemise peale ütleks et tegemist on puhastamata teemantitega. Nagu ma aru sain on see kivi surnud korall, kas mul on õigus? ja kui see nii on siis peaks teistel akvaristidel seda kogunema kah ajapikku ju.
Kõike seda ümarat juttu ajan ma selleks et kuigi mul on 3 akvaariumi siis olen ma ikkagi täiskohaga tudeng ja palka ma ei saa. Issi ja emme kah pole nõus selliseks asjaks raha andma :P
Magevee foorumi leides lõin käega vastu pead kui nägin mis kõike seal küsijale antakse. Äkki on siingi inimesi kellel seda kivi üle on ja aitaks jalad alla. Kalu ma vist nii väikesesse panna ei tohi ja ei julgeks kah. Liiva pean vistist ikka ostma.
Tuli kuidagi pikk ja luniv jutt. Loodan et ei pahandanud kedagi :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.12.09 01:32 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Tere tulemast!

Eks nagu ikka, julge pealehakkamine on pool võitu. :D

Natuke mereakvaariumis kasutatavast liivast... Seda ise teha on keeruline. Liiv koosneb põhiliselt aragoniidist, mis on keemilise valemi järgi CaCO3, ehk siis sama, mis lubjakivi. Erinevalt paes, dolomiidis ja marmoris kaltsiidi kujul olevast CaCO3-st on aragoniidi kritallstruktuur teistsugune ja keemiliselt on ta palju kergemini mõjutatav. Ka kivikorallide skeletid koosnevad 95% aragoniidist. Eks see koralliliiv olegi põhiliselt nendest tekkinud. Hea akvaariumiliiv näeb välja selline.
Pilt

Looduslikust koralliliivast võib leida igasuseid huvitavaid moodustisi, sh. liivateri, mis meenutavad mikroskoopilisi golfipalle 8)
Pilt Pilt

Sama ristlõikes
Pilt

Akvaariumis liiva juurde ei teki, pigem vastupidi - see lahustub aeglaselt vees täiendades kaltsiumi ja karbonaatide varusid, millest uued korallid endale taas skeletid kasvatavad.

Elav kivi on jah surnud korall, õigemini küll surnud koralli skelettidest pika aja jooksul tekkinud korallirahu tükid. See, mis nad kalliks teeb on suures osas silmale nähtamatud eluvormid, mis selles urbses kivimis elutsevad. Akvaariumis aja jooksul paratamatult osa neist hävivad, poorid ummistuvad ja kivi "sureb". Selline kivi ei suuda enam efektiivselt täita oma ülesandeid bioloogilise filtrina. Seepärast on alati kõige parem kivi alles poodi tulnud värske saadetis. Kui õnnestub ja õigel ajal jaole satud, siis veel parem on nn. "otse ratastelt" ehk originaalpakendis, veel lahti pakkimata kivi. Sellega on küll natuke rohkem tegemist, aga tasub vaeva ära. :wink:

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.12.09 16:49 

Liitunud: 17.12.09 22:29
Postitusi: 7
Eks see kõige uuem ole jah alati parem aga eks see vast ka kalleim ole. Kas mõne akvaristi kasutatud kive saab osta mis ma oletan et on odavamad. Aga mul on tunne et paljud kasutajad ei taha anda oma pika vaevaga kasvatatud koralle algajale kes võimalikult nad lihtsalt ära tapab.

Okei, liiva pean ma siis kindlasti ostma, kas see nagu peab olema elus hoituna või on ta mingi liivakotina et ladusta palju tahad?

Ja lisaks olen ma näinud et mõni müüb elus kivi umbes 150 kr kilo, et sellist ma isegi saaks lubada endale aga kui hea see on?

Selline küsimus kah, et kas korallik hakkavad sellest kivist kasvama või pean eraldi koralle ostma. Need selgrootud on müst, kas need on siis taimemoodi loomad?


Üles
 Teema pealkiri: ...
PostitusPostitatud: 19.12.09 17:05 

Liitunud: 10.11.07 20:35
Postitusi: 90
Asukoht: Niipperi Soome
Saatsin sulle psi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.12.09 22:32 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Liiva müüakse nii kuivana kui ka "elavana". Viimane on pakitud koos naturaalse mereveega ja peaks sisaldama looduslikke bakereid. Viimast väidet on ostjal võimatu kontrollida ja bakterite olemasolu ning nende eluvõime jääb täielikult ehku peale. Kuiva liiva säilitamisele mingeid piiranguid ei ole, liiv nagu iga teinegi. Vt. näiteks http://www.aquapro2000.de/Decoration/Sand:::51_1013.html. Kuiva liiva võib leida ehk Eestistki, elavat aga vaevalt. Küll on reaalne mõnelt teiselt akvaristilt tema akvaariumist natuke liiva seemneks hankida.

Selgrootud on mereakvaariumis kõik muud elusolendid peale kalade, ehk siis need, kellel puudub selgroog, näit., korallid, teod, molluskid, vähilised jne. Osa nendest on imepisikesed ja treenimata silmale raskesti tuvastavad, aga seda suurem on rõõm jälle mõni uus elukas oma akvaariumist leida.

Elava kiviga võib mõningaid korallialgeid kaasa tulla, aga sellist kivi saada on pigem erand kui reegel. Üldjuhul tuleb korallid hiljem juurde muretseda.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.12.09 00:06 

Liitunud: 17.12.09 22:29
Postitusi: 7
Kas ma pean siis ülesseadmiseks "seemet" kah küsima nagu mageveeomadel on, et on vaja vett, kus bakterid sees juba või on see elavas kivis juba piisavalt olemas?
Selline küsimus kah et kui ma algul ei taha tervet akvaariumi täis ehitada elavast kivist (20% veekogusest) kas ma võin ka vähem panna oletades et ma muidugi kalu sinna koormuseks ei pane. Et põhimõtteliselt lihtsalt vett on rohkem. See hirm mis mul on on see et ostan kõik ilusti ära ja siis keeran untsu midagi ja kaotan kõik.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.12.09 01:38 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Vett võib ju seemneks kasutada, aga see ei ole eriti efektiivne meetod, kuna bakterid on enamasti kinnitunud kividele, pinnasesse ja klaasidele. Vabas vees hõljub neid suhteliselt vähe. Kõiki kive ei pea korraga alguses sisse panema, neid võib ka hiljem lisada, aga see pikendab või halvemal juhul isegi taasalustab sissetöötamise protsessi.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.12.09 18:14 

Liitunud: 17.12.09 22:29
Postitusi: 7
Mis sorti valgustust ma peaks otsima?Ma pean jälgima võimsust, kiirgussoojust ja valgus sagedust vist. Võimsusega pole progleemi neid on igat sorti aga just need teised, t5 lambid maksavad mitu kopikat ja 'säästupirne' ei tehta nii kõrge soojustemperatuuriga ja midagi oli neil vist veel valesti. kas 50 cm laiusega akvale on mõni muu moodus veel olemas?

update:
No going back now, valgus on ostetud. Mis järjekorras ma asju sisse panen? tene akva varustuse valmis siis panen vee, liiva, kivi ja panen käima?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.12.09 19:19 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
kolzaa kirjutas:
Mul on 45l akvaarium ja valgustus on hetkel ostetud 2 15W 9000k t8 toru. Ma oletan et pean sinna lisama veel nö. tavalisemat valgust, mis on kuskil 5000k, kas mul on õigus?
Ja selline küsimus, et kui mul on kõik varustus olemas siis mis järjekorras ma alustan, kas ma teen vee valmis ja panen kohe liiva ja elus kivi ja siis ootan? Et mis järjekorras ja mis ajaliste vahedega ma tegutsen enne kui ma saan hakata koralle sinna panema? Ja mis sorti koralle ma võin panna? Foorumis ma sellist rumalainimese õpetust ei leidnud või leida ei suutnud :twisted:
Sain siis sellise PS-i, ei näe selles küll midagi nii privaatset, et seda otse foorumisse ei oleks võinud postitada. :wink:

Liitrid ei ütle valgustuse koha pealt midagi, kõik oleneb sellest, kui sügav on vesi ja kui kõrgel veepinnast valgustid asuvad. Palju oleneb ka sellest, keda sa seal kasvatada kavatsed.
Oletan, et sellise mahuga kasti kõrgus ei ole üle 30 cm. Sellisel juhul peaksid 2 x 15W alustuseks isegi vähenõudlikematele korallidele, nagu näiteks seenkorallid, sobima. 5000K valgust pole küll tarvis, see teeb asja väga kollaseks. Kui tahad sinna midagi lisada, siis võiks see olla sinine valgus.

Segad paraja soolsusega vee valmis, seda võib teha ka otse akvaariumis. Siis lisad liiva ja kivid, nende järjekord pole oluline. Ja siis ootad... :)

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24.12.09 02:18 

Liitunud: 17.12.09 22:29
Postitusi: 7
ahsoo
Koralle endid hakkan lisama kui kast on stabiilseks muutunud? Kas on ka mingi nimekiri või rusikareegel milliseid panna võin? Lähtudes siis 'keerukusastmest', valgusest ja akva enda mõõtudest.

Seda ka et ma loen et osad akvaariumiomanikud avastavad oma kastis igasuguseid elukaid ja koralle mille olemasolust nad varem ei teadnud. Kas see tuleb kaasa elava kiviga ja kas sellise üllatuse tõenäosus sõltub siis kivide 'värskusest'?

Suur tänu albert, et viitsid mu küsimustele vastata.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 24.12.09 10:04 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Koralle hakka lisama siis, kui nitraadid praktiliselt nullis ja rämpsvetikad kadunud. Alustada võiks pehmete korallidega, nendest seenkoralle sai juba eespool nimetatud. Vanad nanode omanikud võiksid sulle konkreetsemaid soovitusi anda.

Kividega kaasnevad üllatused on sagedasemad just värskete kivide puhul. Aga isegi paar aastat vana kivi seest võib soodsa keskkonna tekkides midagi kasvama hakata, makrovetikaid näiteks.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.03.10 18:39 

Liitunud: 17.12.09 22:29
Postitusi: 7
Nüüd on paar kuud möödas. Selline on siis üldvaade. Pilt


Üles
 [ 12 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver