Tere tulemast!
Eks nagu ikka, julge pealehakkamine on pool võitu.
Natuke mereakvaariumis kasutatavast liivast... Seda ise teha on keeruline. Liiv koosneb põhiliselt aragoniidist, mis on keemilise valemi järgi CaCO3, ehk siis sama, mis lubjakivi. Erinevalt paes, dolomiidis ja marmoris kaltsiidi kujul olevast CaCO3-st on aragoniidi kritallstruktuur teistsugune ja keemiliselt on ta palju kergemini mõjutatav. Ka kivikorallide skeletid koosnevad 95% aragoniidist. Eks see koralliliiv olegi põhiliselt nendest tekkinud. Hea akvaariumiliiv näeb välja selline.
Looduslikust koralliliivast võib leida igasuseid huvitavaid moodustisi, sh. liivateri, mis meenutavad mikroskoopilisi golfipalle
Sama ristlõikes
Akvaariumis liiva juurde ei teki, pigem vastupidi - see lahustub aeglaselt vees täiendades kaltsiumi ja karbonaatide varusid, millest uued korallid endale taas skeletid kasvatavad.
Elav kivi on jah surnud korall, õigemini küll surnud koralli skelettidest pika aja jooksul tekkinud korallirahu tükid. See, mis nad kalliks teeb on suures osas silmale nähtamatud eluvormid, mis selles urbses kivimis elutsevad. Akvaariumis aja jooksul paratamatult osa neist hävivad, poorid ummistuvad ja kivi "sureb". Selline kivi ei suuda enam efektiivselt täita oma ülesandeid bioloogilise filtrina. Seepärast on alati kõige parem kivi alles poodi tulnud värske saadetis. Kui õnnestub ja õigel ajal jaole satud, siis veel parem on nn. "otse ratastelt" ehk originaalpakendis, veel lahti pakkimata kivi. Sellega on küll natuke rohkem tegemist, aga tasub vaeva ära.