Kahjuks ei olegi näiliselt lihtsale küsimusele nii lihtne vastata.
Universaalne vastus oleks, et oleneb sellest, kes sul akvaariumis valgust vajavad. Aga selline tüüpvastus tavaliselt kedagi ei rahulda ja tekitab vaid trotsi. Jätaksin praegu sinu konkreetse akvaariumi tahaplaanile ja vaataksin asju laiemas kontekstis.
Kuna ookean on suhteliselt sügav, siis eri sügavuses elunevad asukad on kohanenud muu hulgas ka just konkreetses sügavuses valitsevate valgustingimustega. Ei taha kahtluse alla seada kellegi koolifüüsikast pärit teadmisi, aga nii meeldetuletuseks, et valge valgus koosneb tegelikult paljudest eri lainepikkusega elektromagneetilistest kiirgustest (värvustest), mida meie silm ja aju summeerivad ja subjektiivselt tajume valgusena, millel värvus puudub. Nimelt merevees neelduvad pikemad lained (punased) tunduvalt intensiivsemalt, kui lühikesed (violetsed ja sinised). Seetõttu on sügavamal kasvavad organismid orienteerunud rohkem sinisele valgusele.
Valguse värvust hinnatakse Kelvini kraadides ja see arv näitab, et sellist valgust kiirgab absoluutselt must keha (füüsikas kasutatav fiktsioon, mida reaalsuses ei eksisteeri), kui tema temperatuur on just selline nagu ta on. Kuna hõõguva keha spekter on pidev, st. seal esinevad suuremal või vähemal määral kõik nähtava spektri kiirgused, siis rangelt võttes ei tohiks diskreetsete spektritega valgusallikate nagu luminofoortorud, LED-id, laserid jt. värvustemperatuuri Kelvini kraadides väljendada. Praktikas kaubandulikel eesmärkides seda aga siiski tehakse. See selleks... Mida suurem on valgusallika värvustemperatuur, seda sinisemana ta inimsilmale tundub, ja vastupidi, mida väikem K arv, seda punasem.
Kuna tavaliselt on harrastaja akvaariumis paljudest eri sügavustest pärit elukaid, siis ka parema tahtmise juures pole võimalik neile optimaalse värvustemperatuuriga valgust anda ja tuleb minna kompromissile. Madala vee organismidele on parim 5000..7000K (pilvitu taevaga päikesepaiste), alates mõnest meetrist juba 10000K jne. Kuna tegemist on nagunii kopromissiga, siis tulevad küllalt olulise tegurina mängu veel omaniku esteetilised eelistused.
Nende tavaliste halogeenpirnide värvustemperatuur on kuskil 3000..3500K, mis ei ole "keskmisele" mereakvaariumile eriti sobiv. Küll aga võib see olla sobiv mõnedele madalas vees ja kividel kasvavatele vetikatele. Ma isiklikult seda varianti ei soovitaks, aga võid ju proovida ja anda tulemustest ka teistele teada anda.
Kuidas sul muidu asjad akvas üldse arenevad? Oleks hea mõnda pilti vaadata!