meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




 [ 109 postitust ]  Eelmine  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 14.09.05 10:28 

Liitunud: 02.05.05 10:12
Postitusi: 180
Tere Albert.
Mul viimasel ajal puht sportlik huvi igasugu erinevate ülevoolude vastu ja sinu pilte vaadates tekkis väike küsimus: Kui äravooluava on akva põhjas ja sealt on toodud toru ülesse veenivoo lähedale, siis kas sellesse äravoolukarpi ei kogune sellist vett (ja koos sellega ka igasugu sodi), mis veeringluses enam kunagi õieti ei osale? Samas, kui seda toru ei oleks, siis peaks vee vabalangemine jälle tekitama päris suure plädina. On mingi nipu, mis nendelt piltidelt välja ei paista? :-k Kuidas sa neid karpe puhastad kui tarvidus peaks tekkima?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 14.09.05 11:12 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Mingi vee liikumine on seal ikkagi, kuna veetase on seal natuke madalam, kui akvaariumis. Veetasemete erinevuse ja seega ka sealse veeringluse võid teha nii suure kui tahad. Mingeid kaldpindu kasutates ei ole ka vee solin ehk eriti häiriv.

Põhjast sodi puhastan sifoonimisega. Vooliku otsa on pandud 12 mm toru, mis on nii pikk, et sellega ulatub mugavalt põhjani. Kuna mul armastavad ülevoolus Aiptasiad kasvada, siis lõikasin toru otsa ühe poole pealt natuke nurga all ära. Selle kohaga saab siis neid klaasi küljest lahti ja imetakse kohe ka välja.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri: Lubjavee reaktor
PostitusPostitatud: 14.01.06 22:11 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Läksin ka katseliselt üle lubjavee kasutamisele, kuna pH kippus CaCO3/CO2 reaktoriga madalaks jääma. Nagu meil ikka, on ka see reaktor Aqua Medicu toode. :wink: Omaette huvitava konstruktsiooniga, mida teistel pole nagu näinudki. Selle asemel, et mitte lahustunud kaltsiumhüdroksiidi pidevalt ringi keerutada, on sellel reaktoril keskel peene filtrivõrguga kaetud lont, millest pump pidevalt vett põhja suunab. Vees hõljuv kaltsiumhüdroksiid jääbki selle võrgu pinnale ja nii on välistatud, et ta satuks sealt lahustamatul kujul akvaariumisse. All on koonus ja kraan, mille kaudu lastakse uuel täitmisel vana lahustamata jäänud sodi välja.

Korraga panen sisse 100-150 grammi pulbrit, millest jätkub umbes kaheks nädalaks (ca. 5 liitrit päevas). Uuestilaadimise vajadusest annab teada välja tuleva lahuse pH langemine. Küllastunud lahusel on see 12.4-12.6, kui see langeb alla 12, siis on viimane aeg uuesti laadida, hea oleks isegi varem.

Pilt


Reaktori käivitab Aquaniveau vee taseme kontroller, mille andurid asuvad sumba viimases sektsioonis, kust tagasivoolu pump vett võtab. Et lubjavee lisamine toimuks pimedal ajal, on vahel veel taimer, mis omakorda lülitab sisse vee taseme kontrolleri. Kontroller lülitab sisse 100-liitrises osmoosvee konteineris asuva väikese pumba (600 l/h), mis 4/6 mm vooliku kaudu toidab reaktorit. Pumba ja reaktori vahel on veel tagasvoolu klapp, et pumba seiskumisel lubjavesi ei voolaks sifooni tõttu tagasi osmoosvee anumasse. Pump võiks olla vist natuke võimsamgi, sest ajuti tekib sisselülitamisel probleeme vee jooksma saamisega. Arvatavasti on tegemist tagasivoolu klapiga, mis on kinni kiilunud, või siis mingi muu takistusega (õhk voolikutes ?).

Pilt

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Viimati muutis albert, 03.03.10 23:46, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 15.01.06 00:48 
Kasutaja avatar

Liitunud: 27.10.03 18:15
Postitusi: 654
Asukoht: Tallinn / Helsingi
tervitus,

mul on lubjaveereaktor 24 tundi sees ja pole märganud mingeid negatiivseid mõjusid, CaCo3/Co2 on ju ka 24 tundi sees ja mõjutab pH-d pidevalt languse suunas. Ses mõttes võiks ju ka lubjaveereator 24 tundi CaCo3/Co2 reaktori tööd kompenseerida. Ma polegi aru saanud kas looduses ka märgatavat pH muutust öö ja päeva vaheldumisega kaasa tuleb. Kas on üldse hea kogu aeg mingit kindlat pH-d hoida?

_________________
http://www.sealife.ee - Akvaariumikaupade E-pood:


Üles
 Teema pealkiri: Osooni kasutamine
PostitusPostitatud: 15.01.06 01:10 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Pärast katastroofi möödunud aasta suve lõpul jäi akvaarium peaaegu tühjaks. Kalad ja krevetid olid surnud, osa pehmeid koralle viidud teise väiksesse akvaariumi ja osa paigutatud refuugiumi. Allesjäänud korallid kiratsesid ja silmaga oli näha, et häda oli kuidagi seotud valgusega. Refuugiumis korallid toibusid õige pea, kuigi vesi oli ju sama. Et toimuvast mingitki selgust saada, ostsin ORP monitori. Selgus, et vee redokspotentsiaal on väga madal, ja seda veel siis, kui akvaarium oli kolm kuud olnud praktiliselt ilma välise toitmiseta. Räägin toitmisest sellepärast, et üheks madala ORP põhjuseks võib olla lahustunud orgaaniliste ühendite üleküllus. Kõige kummalisem oli aga fakt, et eriti madalaks läks näit ülepäeviti.

Pilt


Teadmata, milles asi, otsustasin siiski proovida ORP-d kunstlikult tõsta - ostsin osoonigeneraatori ja et asi katastroofiga ei lõpeks, siis ka ORP kontrolleri. Osoon lastakse otse skimmerisse, kus see siis vees olevate ainetega regeerib. Üldpilt on selline:

Pilt


Osoonigeneraator on Sanderi toodang, väga positiivset tagasisidet saanud firma, mis on sel alal tegutsenud vöhemalt 15 aastat. Osooni juhtimiseks skimmerisse on vaja spetsiaalset osoonikindlat voolikut, mis tuli eraldi osta, kuna komplektis seda kaasas polnud. Osooni hulka saab sujuvalt reguleerida 0..200 mg/h. Tegelik tootlus on aga väiksem, kuna selliste tulemuste saamiseks peab õhk olema eelnevalt kuivatatud. Õhuniiskuse suurenedes osoonitootlus väheneb.

Pilt


Generaatorist läheb osoon skimmeri mürasummutajasse, kust see koos välisõhuga skimmerisse imetakse.

Pilt


Nii skimmerist väljuv vesi kui ka õhk tuleb lasta läbi aktiivsöe. Vees osoon reageerib küll väga kiiresti, paari sekundi vältel, kuid merevees tekkivad broomiühendid on mürgised ja need tulebki söega kinni püüda. Õhku lenduv osoon võib olla kahjulik inimestele. Üldiselt on nii, et kui õhus on tunda osoonilõhna, siis tuleb kogust vähendada, kuna mingi osa osoonist ei jõua veega enam reageerida.

Skimmeri aukudega kaanele sai juurde poogitud põhjata nõu, mille sees on kotitäis sütt. Skimmeri enda kaas on isoleerpaelaga kinnitatud reaktori külge, et selle vahelt gaase välja ei pääseks.

Pilt


Osoonigeneraatorit juhib kontroller, millele saab ette anda piirid, kus see generaatori sisse ja välja lülitama peaks. Konkreetsel Pinpointi kontrolleril on erinevalt paljudest teistest vee teinegi väljund, mis aktiveerub, kui ORP tase liiga kõrgeks läheb. Sinna võib ühendada kasvõi sireeni, mis ohu korral lärmi hakkab tegema. :)

Pilt

Kuna vähemalt alguses peab protsessil pidevalt silma peal hoidma, siis kaks monitori akvaariumi äärel näitavad pidevalt jooksvat seisu ja seda on ka tööl olles veebikaamera kaudu võimalik jälgida.

Pilt


Praegused kogemused on igati positiivsed. Koos ORP tõusuga hakkasid korallid silmanähtavalt paranema, isegi Porites, mida on muidugi raske elus hoida. :D Niisiis, võitlus tundmatuga areneb edukalt, kuigi ei tea, mille vastu võitlen, sest ORP näit iseenesest oma keerukuse ja komplekssuse tõttu ei ütle suurt midagi probleemi tõelisest olemusest. :mrgreen:

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Viimati muutis albert, 03.03.10 23:53, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 15.01.06 01:16 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
kloun kirjutas:
mul on lubjaveereaktor 24 tundi sees ja pole märganud mingeid negatiivseid mõjusid, CaCo3/Co2 on ju ka 24 tundi sees ja mõjutab pH-d pidevalt languse suunas. Ses mõttes võiks ju ka lubjaveereator 24 tundi CaCo3/Co2 reaktori tööd kompenseerida.

Kas sul kogu 24 tundi tilgub ka? Vahe kaltsiumreaktoriga on selles, et viimane ei mõjuta pH-d eriti tugevalt, mida aga ei saa öelda lubjavee kohta. Kui sul tõesti kogu aeg tilgub, siis on OK.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 15.01.06 16:51 
Kasutaja avatar

Liitunud: 27.10.03 18:15
Postitusi: 654
Asukoht: Tallinn / Helsingi
tead, mina soovitan Sul osta IKS firma toodangut, ku Sul nii või naa elektroonilise kontrollimise peale asi läks, mina ostsin ka juba omale IKS Basic system-i ja sain juba aquapros2000-st pH ja temperature moodulid.
Mul on see jama, et saan akva juures ise füüsiliselt ainul max 2 päeva nädalas veeta, see on liiga vähe oma "fetishi" jaoks!

_________________
http://www.sealife.ee - Akvaariumikaupade E-pood:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 15.01.06 19:11 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Ma kiibitsesin seda IKS-i tükk aega, enne kui eraldi kontrolleri ostsin. Lisaks hinnale ei meeldinud ka disain, kui ikka palju andureid külge panna, siis näeb välja nagu ämblik. Veel teeb murelikuks liigne riskikontsentratsioon - kui kogu juhtimine on arvuti peal ja see kinni jookseb, siis on ikka täielik krahh. IKS laseb aeg-ajalt välja tarkvarauuendusi, kus on kirjas, mis vead uues versioonis on parandatud. Seda nimekirja vaadates loobusingi seekord ostust. See ei tähenda muidugi, et ma tulevikus oma otsust muuta ei võiks. :wink:

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16.01.06 12:58 
Kasutaja avatar

Liitunud: 20.02.04 14:37
Postitusi: 126
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
AquaMedic'u CaOH reaktor tundub päris huvitav ja päris läbimõeldud disainiga.
Mina panen CaOH pulbrit otse ämbrisse, millest Tunze osmolaator seda akvariumi pumpab. Seega on kogu aurustumise asendusvesi Kalkwasser. Nüüd, kus kivikoralle enam ei ole, asi töötab.
Probleemiks on selle süsteemi juures see, et aurumine toimub põhiliselt päeval, kui tuled põlevad ja ventilaator töötab. Samas on pH stabiilsuse huvides hea lisada CaOH-d just öösel, kui pH madal. Proovisin kah algul taimeriga, aga tulemuseks oli see, et tulede kustudes (kasutasin tulede taimeri normaalselt suletud kontakti) läks pump suure hooga käima ja pumpas korraga kogu päevase koguse, mida oli paljuvõitu (mingi 0,5pH 1-2 minutiga). Isegi läbi suhteliselt peene vooliku. Mingi kavalama kontrolleriga annaks asja ehk paremini korraldada.

CaOH süsteemis ei soovitaks mingeid klappe kasutada, need kipuvad sodi täis minema ja kinni jääma. Sifooni vältimiseks võib vooliku otsa veepinnast kõrgemale jätta (see paraku tekitab solinat ja prismeid).

Mis puutub kontrolleritesse, siis leiab turult ka ilusamaid kui IKS. Kas nad paremad on, ei tea. Tarkvara bugide eest pole keegi katstud, vist on siis parem osta vanem mudel, kust suuremad vead on kätte saadud.

http://www.aquatronica.com/eng/products ... oducts.htm
http://www.ghl-kl.de/Produkte/Aquaristik/Produkte/ProfiLux/profilux.html
http://www.aquacontrol.biz/html/homeaqua1.html


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.02.06 22:27 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
AK kirjutas:
CaOH süsteemis ei soovitaks mingeid klappe kasutada, need kipuvad sodi täis minema ja kinni jääma. Sifooni vältimiseks võib vooliku otsa veepinnast kõrgemale jätta (see paraku tekitab solinat ja prismeid).
Paraku ei saa siin ilma klapita hakkama. Pumba seiskudes hakkab vesi reaktorist tagasi voolama, kuna vee tase reservuaaris on madalam, kui reaktoris ja puhta vee toru ots on peaaegu reaktor põhjas.

Ainuke võimalus on tõsta reservuaar reaktorist nii palju kõrgemale, et ka minimaalse vee taseme puhul oleks see ikkagi reaktorist kõrgamal, ja reaktori väljalaske toru ots reservuaari maksimumtasemest natuke kõrgemale. Pritsmete vältimiseks võib teha vahele mingi ühenduslüli, mis on atmosfääriga ühenduses ja millest läheb teine toru alla sumpa. Kahjuks on reservuaar saunas lava all ja seda kõrgemale tõsta pole võimalik. Kasutan vee jaoks 4/6 mm voolikut (pikkus ca 5 m), selle takistus on nii suur, et 1000 l/h pumba puhul vesi ainult tilgub. Vahel on veel reguleerimiskraan, millega saab tilkumist veel aeglasemaks reguleerida.

Klappi peab iga täitmise ajal kontrollima, muidu jookseb reaktor pooleldi tühjaks, õnneks küll tagasi. Reaktori sees olev pump hakkab õhku sisse tõmbama ja koledat häält tegema. Kui keegi juhtub kuulma, siis pole asi veel hull, muidu kärssab peagi maha. Peaks vist vee sissevoolu voolikule reaktori sees kohe kaane alla väikese augu tegema, mis üsna varsti sifooni katkestaks, kui vee tase reaktoris langeb.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri: Veel osonaatorist
PostitusPostitatud: 19.02.06 23:04 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Üllatusega märkasin, et ORP ei taha isegi osonaatori maksimumvõimsusel kuidagi üle 320 tõusta. Ka ei olnud ORP erinevus skimmeri sisendis ka väljundis eriti suur. Siit siis järeldus, et osooni satub vette liiga vähe. Ega midagi, panin skimmeri puhta õhu vooliku otsale reguleerimiskraani, mille alguses keerasin täitsa kinni. Nüüd tõmbas skimmer kogu oma õhu läbi osonaatori. Kuna osooni voolik on peenem, siis õhu hulk vähenes ja vahu tase skimmeris natuke langes. ORP hakka skimmeri väljundis kiiresti tõusma, st. osonaator tootis rohkem osooni. :D

Iseenesest olin üllatunud, sest olin arvanud, et toodetava osooni hulk ei sõltu läbiva õhu hulgast ja vähema õhu puhul teeb lihtsalt kangema segu. Sügavamalt järele mõeldes võib see tõesti ekslik olla, kuna aparaat teeb osooni hapnikust, ja kui kogu seadet läbivas õhus leiduv hapnik on osooniks muudetud, siis polegi enam midagi teha. Imelikul kombel polnud juhendis vajalikust õhu hulgast sõnakestki. :?

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
PostitusPostitatud: 27.04.06 21:11 
Kasutaja avatar

Liitunud: 16.06.05 21:09
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn
Heips!

Selline küsimus, et mis Sa oma 1000-liitrise projekti juures teisiti teeks, kui peaksid praegu uuesti alustama? Mõtlen just eriti tehnilist poolt (mõõtmed, sump, torustik, pumbad, tehnika). Arvan, et see oleks huvitav rahvale kes Sinu projektist shnitti soovivad võtta.

Ettetänades.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.04.06 23:18 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Ega suurt midagi ei oskaksi teistmoodi teha. Õnneks sai omal ajal enamvähem õigesti planeeritud. Väiksemaid täiendusi olen teinud, näiteks refuugiumist läbivoolava vee hulga reguleerimine. See muutus aktuaalseks, kui hakkasin osooni kasutama. Kuna skimmerist väljatuleva vee ORP on töötava osoonigeneraatori puhul väga kõrge ja sellisena kaladele, aga küllap ka teistele, eluohtlik, siis oli vaja refuugiumist läbivoolava vee hulka oluliselt piirata, et seal elutsev Matilda ikka ellu jääks. :wink:

Lahendus on väga lihtne ja töökindel. Kogumisosa väljundervale sai liimitud paar klaasiriba, nii et moodustus juhtsoon, mille sees liigub 5 cm pikkune klaasist reguleerimisriba. Seda edasi-tagasi nihutades saab edukalt piirata refuugiumist (esiplaanil) läbivoolava vee hulka, kuni selle täieliku sulgemiseni. Ülejäänud vesi voolab otse väljundkambrisse (tagaplaanil), kust see üles pumbatakse.

Refuugiumis õige ORP saavutamine nõudis väga täpset reguleerimist, juba mõnemillimeetrine piiraja nihutamine muutis näitu küllaltki oluliselt. Õnneks oli mul lisaks ORP kontrollerile, mille andur asub akvaariumis, ka teine monitor, millega sai sobiva näidu refuugiumis ilusti paika panna. Muuseas kasutasin refuugiumi ka sohali kirurgi karantiiniks. Seks puhuks eraldasin refugiumi klaasist vaheseinaga kaheks, nii et Matilda ei pääsenud kalale liiga lähedale. Huvi tutvuse tegemiseks oli tal aga küllaltki suur. :) Pildil ka näha olev horisontaalne klaasiriba on ette nähtud Matilda refuugiumis hoidmiseks, kuna kippus sageli üle serva väljundsektsiooni ronima. Kui teda paar päeva näha polnud, siis otsima hakates võis teda alati sealt leida. Õnneks on aval, kust pump vett imeb, korvi moodi kaitse ees, muidu oleks ta juba ammu seal otsa leidnud.

Pilt

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Viimati muutis albert, 03.03.10 23:55, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 25.07.07 17:58 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Pilt

Jälle ühe vidina võrra rikkam :P See on siis AM 55W UV sterilisaator, mida Volodja väga soovitas. Eks siis vaatame, kuidas elu sellega käima hakkab. Osoon on praegu, pärast uut algust, välja lülitatud. ORP oli alguses 220, mis on värske soolvee kohta päris normaalne. Nüüd on tõusnud juba 270 juurde.

Tagaplaanil sumbas on näha ATI BubbleMaster 250, mida kõik väga kiidavad. Minu meelest mitte midagi erilist, täiesti võrreldav AM Shorty II-ga. Üritan modida vahukogujat, kuna vaht muudkui hüppab üles-alla, aga välja tulla ei taha.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Viimati muutis albert, 04.03.10 00:02, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02.10.09 23:56 

Liitunud: 24.01.08 23:57
Postitusi: 81
Tere Albert, :D
pole teid ammu kuulda,
tahaks uudiseid ja fotosi üldplaanist.


Üles
 [ 109 postitust ]  Eelmine  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver