meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




 [ 24 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Käsnadest - About sponges
PostitusPostitatud: 21.04.04 23:51 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Järgnev jutt on seeriast "Ärge püüdke seda kodus järele teha, kui teete, siis omal riisikol" :mrgreen:

Ostsin hiljuti Volodjalt kaks ilusat käsna - sinise ja punase.

Pilt
Pilt

Ostsin, nagu pahatihti ikka, hetke emotsioonide mõjul, kuna nad olid nii ilusad ja annavad akvaariumile üldise pruunika üldtooni juurde huvitavaid aktsente. Koju jõudes hakkasin siis uurima, kuhu need peaks paigutama ja kuidas nende eest hoolitseda. Mitte just väikseks üllatuseks oli avastus, et kuigi käsnade liike on avastatud umbes 8-10 tuhat, on nende toitumisharjumused peaaegu täiesti tundmatud, eriti veel akvaariumis. Arvatakse, et nad toituvad vett filtreerides seal leiduvatest bakteritest ja planktonist, mida aga keegi lõpliku tõena kinnitada ei julge. Enamus akvaariumi väljastpoolt toodud isenditest pidid surema kahe nädala jooksul, üle kaheksa kuu pole vist kellegi neid pidada õnnestunud. :roll: Hukkumise põhjuseks pidi olema just sobiva toidu puudumine tavalises akvaariumis, mis esmajoones on orienteeritud korallidele ja kaladele.

Nii et esimeseks käsnade eduka pidamise tingimuseks pidi olema eraldi spetsiaalse akvaariumi muretsemine, kus oleks võimalik luua sobivat toitainete ja nende karkassi moodustamiseks vajalike silikaatide poolest rikast keskkonda. Kuna enamus käsnadest ei ole sümbiootilised, st. ei kasuta toitumiseks fotosünteesi, siis on vees olevad toitained ainus nende toidu allikas. Samas teeb asja segasemaks asjaolu, et isegi sama perekonna, näit. Haliclona, eri liigid võivad olla ka fotosünteetilised, mis just vajavad tugevat valgust. Sealjuures konkreetse eksemplari identifitseerimine on äärmiselt keeruline, nii et isegi spetsialistid ei julge ainult värvuse või väliskuju järgi midagi konkreetset arvata.

Kõigepealt lugesin läbi WetWebmedia käsnasid käsitlevad leheküljed, kust leidsin sinisega sarnaneva pildi, mis seal oli klassifitseeritud kui Haliclona sp. Järgnev jutt ei olnud eriti julgustav, Bob Fenner, kes seal vastab küsimustele, on seisukohal, et käsnade pidamine on lootusetu ettevõtmine ja kõik tema vastused on sisuliselt samad stiilis "Jah, kallis, sinu käsn on suremas". :cry:

Siiski leidsin sealt niipalju, et sinine Haliclona pidi olema fotosünteetiline ja seega teistega võrreldes ehk natuke vastupidavam.

Postitasin siis oma käsnade pildid mitmesse Ameerika foorumisse, lootes, et kellelgi on ehk kogemusi konkreetsete isenditega või siis teada saada nende teaduslikke nimesid, et seda kaudu lisateavet otsida. Tulemus oli hullem, kui oskasin arvata. Mõni harv, kes on asjaga tegelenud, aga needki ei osanud midagi konkreetset kosta. Isegi kuulus Dr. Ron Shimek PhD. Reef Centralist (tal on seal oma alafoorum), keda soovitati kui ühte parimat eksperti. Dr. Roni vastus identifitseerimise palvele on seda väärt, et siin täies ulatuses tsiteerida. :wink:
Tsiteeri:
Hi,

Sorry. No can do.

In general, sponge identification is effectively impossible. One needs to know the original habitat and locality, and then one needs to do spicule preparations where you dissolve away several samples of the sponge using bleach and compare the relative sizes and abundances of the spicule types with what is known from the specific locality.

Personally, I would say that your sponges are red and blue sponges.


__________________
Cheers, Ron

"There is grandeur in this view of life, …from so simple a beginning endless forms beautiful and wonderful have been, and are being, evolved." C. Darwin, 1859, “The Origin of Species."

Hobby Experience: First marine tank - 1962, others more-or-less continuously since 1972.
Current Tanks: 55 gal anemone/reef; experimental tanks as necessary.
Interests: Invertebrate Biology and Evolution, Montana Native Orchids, Aqueous ethanolic solutions of a barley malt origin....

Niisiis sain teada, et mul on punane ja sinine käsn, mida oligi tarvis tõestada :evil:

Punase kohta sain ühe teise foorumi külastajalt, kellel oli sarnane olnud, teada, et tema kaupmees oli soovitanud seda valguse käes hoida, misjärel asjad kiiresti halvemuse poole liikusid. Pärast varjulisse kohta paigutamist aga stabiliseerusid. Kuna arvasin ise ka, et see võiks varju armastada, siis nii ka tegin. Nagu kuus päeva hiljem tehtud pilt näitab, ei ole punase seiskord oluliselt halvenenud. Värvus oleks nagu kahvatumaks muutunud, aga see võib ka fototehniline efekt olla.
Pilt
Detailidel on näha tekkinud "ventileerimisavad", mida alguses polnud ja mis peaks hea märk olema.
Pilt
Pilt

Sinise aga, järgides Bob Fenneri soovitusi, panin heleda valguse kätte, kus ta silmanähtavalt oma sinist kudet kaotama hakkas, nii et kahe päeva pärast paigutasin ka sinise varju.

Pilt
Pildilt on näha, et osa elusat sinist kudet on kadunud. Siiski degradeerumise tempo paistab olevat aeglustunud, siiski mitte peatunud.

Niipalju siis imporditud käsnadest. Hiljuti avastasin, et mul kasvavad omad sinised käsnad :lol: , kes paistavad ennast väga hästi tundvat ja kasvavad jõudsalt.
Pilt

Kas keegi veel ostis sellest partiist "siniseid" ja "punaseid" käsnasid? Kui jah, siis oleks huvitav teada, kuidas nende käsi käib.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Viimati muutis albert, 04.11.04 10:40, muudetud 3 korda kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 22.04.04 11:59 
Kasutaja avatar

Liitunud: 27.10.03 18:15
Postitusi: 654
Asukoht: Tallinn / Helsingi
Käisin ka neid käsnasid imetlemas aga osta ei söendanud. Eriti just selle-pärast, et netist lugedes nende akvas eluspüsimist just ei kiidetud. Pealegi
läksin ka mina esimese Red-Sea saadetise ajal hetkeemotsioonidega kaasa ja ostsin ühe ei-fotosünteetilise gorgonia, mille elupäevad piirduvad ka ilmselt paari kuu või heal juhul poole aastaga. Väga oluline on tõesti
see kuhu sellised loomad akvas paigutada, algul arvasin, et kuna tal peaks valgusest ükskama olema ja hoopis olulisem on voolutugevus, siis
panin ta otse akva keskele mh lambi alla. Seal kaotas ta paari päevaga kogu oma lillaka värvuse ja haruotste peale hakkas kiiresti vetikas kasvama. Kui ma tõstsin ta ümber varjulisse kohta ja hakkasin paar korda päevas lokaalselt süstlaga toitma, paranes ta seisund märgatavalt. Siiski, talle iseloomulik lillkas värvus ei ole taastunud. Valguse käes muutusid pooled polüüpidest niitide sarnasteks, mis olid mitmeid kordi tema algsetest polüüpidest pikemad ja tundusid nagu surnutena. Samas aga tõmbas ta ka need niidid omale sisse kui tahtis. Nüüd on niidid kadunud ja aeglaselt on kadumas ka vetikas harude pealt. Isegi on märgata uute harutippude vaevalist kasvu.

See on küll lahe, et sul on ise sinist värvi käsnad kasvama hakkanud,
mul kasvasid varemalt sellised läbipaistvad varjulistes paikades, kes on tänaseks aga kõikjalt kadunud. Nüüd Veebruaris saadud uute kividega tulid kaasa sellised pruunikad käsnad, kes on end ilusti sisse seadnud.
Ma mäletan, et Volodjal oli igal pool kividel rohelisi käsnaplekke.
Tundub, et nad on sellised hooajaloomad, kui neil on kasvutingimused soodsad, siis nad vohavad ja kui miski ei meeldi, siis nad kaovad tuldud teed. Sa ole ettevaatlik sellega, et nad su akva vett ära ei rikuks kui nende imporditud käsnade seisukord halvenema peaks.

Tervitades

_________________
http://www.sealife.ee - Akvaariumikaupade E-pood:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 22.04.04 15:21 
Kasutaja avatar

Liitunud: 27.10.03 18:15
Postitusi: 654
Asukoht: Tallinn / Helsingi
Tere,

siin on paar pilti paar päeva tagasi avastatud väikestest oranzi värvi käsnadest? Pilt
Pilt

Esimesel pildil on ilusti näha ka üks ventileerimisava iga palli keskel.

Tervitades

_________________
http://www.sealife.ee - Akvaariumikaupade E-pood:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.04.04 12:28 

Liitunud: 27.10.03 23:00
Postitusi: 43
Asukoht: Vantaa
Sinisest käsnast on siin head kogemused,kahel harrastajal on need väga hästi hakkama saanud,üle poole aasta kindlasti juba olnud ,mõlemad on samast isendist,teine on fragment.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.04.04 13:55 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
rambi,

Oskad sa midagi lähemalt öelda, mis tingimusi nad vajavad?

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28.04.04 01:19 

Liitunud: 27.10.03 23:00
Postitusi: 43
Asukoht: Vantaa
albert kirjutas:
rambi,

Oskad sa midagi lähemalt öelda, mis tingimusi nad vajavad?


Kindlam on küsida Tatu käest,temal on suur exemplar ja Ealexil on fragment sellest,oskavad kindlasti anda paremat informatsiooni.
Ka punast käsna on olnud siin pool liikvel aga mitte samasugust kui teile sinna tuli, punane oli palju raskem võrreldes sinisega aga neid käsnu on tõesti palju , igal käsnal on kindlasti omad nõudmised.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.04.04 19:39 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Sinisel on kohtades, kus sinine kude kadus, ka selle all olnud värvitu kude kadunud. Lagunemine on siiski lokaalne, teistes kohtades degradeerumist nagu näha pole. Eks näe, kas protsess peatub või läheb edasi.
Pilt Pilt Pilt

Punane käsn elaks nagu normaalselt. Selle läheduses klaasil ja kividel on märgata oranze paari milimeetri suurusi täpikesi. Ei ole kindel, et need just sellest punasest käsnast pärinevad, aga väga nagu seda moodi paistab.
Pilt Pilt Pilt

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Viimati muutis albert, 04.11.04 10:41, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30.04.04 15:38 
Kasutaja avatar

Liitunud: 20.02.04 14:37
Postitusi: 126
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Sinisest käsnast veel.
Ostsin minagi sellise Mulla tn. poest. Internetis on sarnase välimusega käsnasid näha vähemalt 5 erineva nimega, ükski neist ei lange kokku poest antud nimega.
Kasvutingimuste kohta oleks üks vihje: minu käsnaga samal kivil kasvas ka pisike kivikorall. Liiki ei oska öelda, aga pisike, ümarik ja pruunikat värvi. Elus, polüüpe on näha. Arvestades, et sellise välimusega kivikorallid nõuavad reeglina tugevat valgust ja vee liikumist, oleks loogiline arvata, et käsn tahab sama, või vähemalt on võimeline sellistes oludes elama.

Lisaks sinisele käsnale oli samal kivil veel teine, tumesinine/lillakas madal käsn, eelnimetatud kivikorall ja mingi mollusk (karp). Proovin nädalavahetusel nendest pilti teha.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30.04.04 21:56 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
AK,

Kuidas su käsn ennast tunneb?

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 09.05.04 23:34 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Sain Tatu käest vastuseks abipalvele järgmise info:
Tsiteeri:
There is a serious confusion about this sponge species in the hobby due to the fact that there are two bright blue sponge species in the market: the other one is a very soft, encrusting sponge that is photosynthetic and the other one (which you have) is more structured, relatively hard sponge that is not photosynthetic (it might have symbiotic cyanobacteria like many sponges but it doesn't require bright light).

Neither of these sponges have been postively identified, IMO.

Your sponge is not photosynthetic. Mine lives under a ledge, with small but steady water current (considering this sponge is pretty hard, it might like more current but I don't like fixing something that isn't broke ). You might want to try to bring your sponge back to life by disturbing small part of the sand surface daily. This will introduce a lot of natural foods to the sponges, like bacteria and several species of micro-organisms in the correct size bracket (0-50 um).

Hope this helps!

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 10.05.04 00:07 
Ekspert
Ekspert

Liitunud: 03.11.03 14:10
Postitusi: 18
Asukoht: Tampere, Finland
Here's couple of pictures of my specimen:
Pilt
Pilt

The picture was taken some time ago, it's been fragmented a couple of times since and it doesn't receive as much light anymore.

It should however demonstrate what a healthy specimen looks like.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.05.04 09:41 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Tatu kirjutas:
... there are two bright blue sponge species in the market: the other one is a very soft, encrusting sponge that is photosynthetic and the other one (which you have) is more structured, relatively hard sponge that is not photosynthetic.

Tatu,
What do you think, could the two blue species, you are referring to, be Haliclona (the soft one) and Xestospongia (the hard one) as shown here?

There is one more item called Haliclona tyria on that page, it looks very much like ours, but is violet instead of blue.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.05.04 16:29 
Ekspert
Ekspert

Liitunud: 03.11.03 14:10
Postitusi: 18
Asukoht: Tampere, Finland
Albert,

Yes, that is the identification Fosså & Nielsen give for these two sponges. Usually these guys really research for their IDs so the ID is probably correct (until some scientist decides that both are actually members of a totally different family ;))


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 18.05.04 23:29 
Ekspert
Ekspert

Liitunud: 03.11.03 14:10
Postitusi: 18
Asukoht: Tampere, Finland
Albert,

How are your sponges doing? Any improvement in color?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.05.04 00:46 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Well, actually I have two blue sponges now. :wink:
I tried to move it to another place, but its one branch was firmly attached to the rock nearby. The branch itself was very loosely connected to the main boby and fell apart when I sligthly moved it.

Pilt
Pilt

I think both the frag and main colony are doing better. There is some new tissue appearing on the left.

Pilt

And some "bug" is crawling on it, see left bottom corner :P

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 [ 24 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver