meri.akvarist.ee

Mereakvaariumi huviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]




 [ 3 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: 30.07.04 01:54 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
HB kirjutas:
Olen veel võhik, aga mis asi see eluskivi on ja ka skimmer?

Eluskivi ehk elav kivi, ingl. live rock (LR) on tavaliselt koralliriffist pärit surnud korallide ja muude selgrootute lubiskelettidest aegade jooksul moodustunud poorne kivim. Elavaks teevad kivi sellel ja selles elunevad mirkoobid, zooplankton, vetikad, korallid, mitmesugused suuremad selgrootud nagu teod, krevetid, krabid jne. Kasutatakse mereakvaariumis bioloogilise filtrina, kuna on suure poorsuse tõttu ideaalseks kasvukohaks nitrifitseerivatele bakteritele, kelle elutegevuse tulemusena tekib ammoniumist nitrit ja sellest omakorda nitraat. Kivi sügavamates kihtides anaeroobses keskkonnas aga leiavad kodu ja sobivad elutingimused denitrifitseerivad bakterid, kes lagundavad nitraadid omakorda gaasiliseks lämmastikuks, mis eemaldub veest.

Vajaliku biofiltri tekkimiseks soovitatakse riffiakvaariumi puhul sinna paigutada kive, mille mass on umbes kümnendik vee massist. Suures osas sõltub tegelik vajadus kalade hulgast, kuna põhiline bioloogiline koormus tekib just nende toitmisest ja elutegevuse produktidest. Sellise hulga elava kivi olemasolul ei ole tavaliselt tehisfiltrid enam vajalikud.

Lisaks bioloogilise filtrina toimimisele pakub elav kivi ja sellest moodustatud koopad ja urud toitu ning varjupaika akvaariumi elanikele, kes seda vajavad. Ka pakuvad punastes ja rohelistes toonides lubivetikatega kaetud kivid esteetilist naudingut.


Valgukoorija ehk ingl. skimmer on seade, mis eemaldab veest orgaanilisi aineid enne, kui need veel lagunema ja akvaariumi vett rikkuma jõuavad hakata. Valgukoorija töötab flotatsiooni põhimõttel, kasutades õhumullikeste omadust "kleepida" enda külge teatud aineosakesi. Eraldunud vaht koos jääkainetega kogutakse automaatselt kogumisnõusse, mida tuleb aegajalt tühjendada.

Üldiselt, kes on suppi keetnud, sellel peaks protsess tuttav ette tulema. :wink: Põhimõtteliselt võib ka akvaariumis vahukulpi kasutada :lol:

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Viimati muutis albert, 30.07.04 15:51, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30.07.04 14:00 
Ekspert
Ekspert

Liitunud: 28.10.03 13:37
Postitusi: 153
Asukoht: Tallinn
Väike täpsustus.

Õhumullidele kleepunud aineosakesed eemalduvad vahuna, mis tekib lagunevate valkude komponentide (eelkõige peptiidide) seebistumisest leeliselises merevees.
pH on peamine põhjus, miks mageveeakvaariumis skimmer ei taha töödata.

Tervitades


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26.12.11 12:52 
Kasutaja avatar

Liitunud: 25.10.03 00:04
Postitusi: 1834
Asukoht: Göteborg
Gallo kirjutas:
milline siis oleks parim, eesti pinnalt ostes?

Kive oma silmaga nägemata on neid võimatu konkreetselt hinnata.

Üldiselt peaks hea kivi olema poorne, st. kaalult suhteliselt kerge. Poorsusest sõltub pindala, kuhu võivad kinnituda eelkõige kasulikud bakterid. Kui kivikamakas käes hoides tundub rohkem paekivi tükina, siis sellest suurt kasu oodata pole.

Kive võiks valida ka kuju järgi. Suurematest lamedatest tükkidest saab hästi ehitada koopaid, väiksematest torne, kui neile auk sisse puurida ja mingi plastmasstoru otsa lükkida. Torni ehitamisel peaks alumine kivi olema massiivsem, et ehitis kindlalt püsti püsiks.

Kividega kaasa tulevate eluvormide suhtes on oluline kivide värskus, st. millal nad on ookeanist välja võetud. Mida värskem, seda parem. Poest ostes uurige, millal see konkreetne partii neile saabus. Elu suhtes kõige paremad kivid saate siis, kui uurite müüjalt välja, millal neile uus partii kive kohale jõuab ja ostate nii öelda "otse ratastelt", st. ilma vahepealse lahti pakkimiseta originaalpakendis.

_________________
... and I think to myself, what a wonderful world!


Üles
 [ 3 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 3 tundi [ DST ]


PHPBB Archiver