Sump / RefuugiumSumba projekteerimine osutus keerukamaks, kui arvasin, kuna arvestada tuleb mitmete asjaoludega, sh. praegu veel olematu tehnika gabariitidega.
Lähtekohad:- Algselt võtsin eelduseks, et pumba väljalülitamisel peab sump ära mahutama vee hulga, mis vastab 5 cm taseme alanemisele akvaariumis, so. 20x7x0.5=70 liitrit. Tegelikult nii palju vee tase akvaariumis ei alane, kuid varu peab olema. Arvestades sumba pikkuseks 90 cm (mahub veel eest sisse) ja laiuseks 60 cm vastaks sellele sumba vee taseme tõus 70/9/6=1.3 dm ehk 13 cm. Seega peaks normaalne vee tase sumbas olema 13 cm kasti ülemisest servast madalamal.
Nüüd tuli arvestada muude piirangutega. Kuna skimmeri väljund sumpa oli planeeritud vaba vooluna üle sumba ülemise serva, siis arvestades skimmeri kõrgust, väljuvate torude kõrgust ja akvaariumi all oleva ruumi kõrgust ei saa sumba kõrgus olla suurem kui 40 cm. Kuna vee taset refuugiumis ei tahaks ka alla 30 cm lasta, siis tuleks nivoo varuks 10 cm, mis vastaks 9x6x1=54 liitrile, mis omakorda vastab akvaariumi nivoo muutusele 54/20/7=3.9 cm, mis peaks sobima.
- Akvaariumi ülevooludest satub vesi skimmerisse ja/või otse sumpa. Hargnemine toimub risti abil, kuhu sisse tulevad mõlema ülevoolu torud ja väljuvatele torudele on reguleerimiseks paigaldatud kuulkraanid. Sisenevad torud on varustatud samuti kuulkraanidega ja lahtivõetavate ühendustega.
- Refuugiumist läbivoolava vee hulka peab saama reguleerida suunates vajadusel osa vett sellest mööda väljundkambrisse.
- Pump asub väljaspool sumpa, et vähendada suvel vee liigse soojenemise ohtu.
- Vee taseme automaatseks reguleerimiseks on väljundkambrisse paigaldatud min/max nivooandurid, mis juhtseadme ja magnetventiili abil avavad/sulgevad osmoosseadmesse tuleva vee. Osmoosseadme väljund on otse ühendatud sumpa. Et iga osmoosseadme käivitumistsükliga tuleb sealt alguses natuke, pehmelt öeldes, mitte kõige parema kvaliteediga vett, siis peaks osmoosseadet sisse lülitama võimalikult harva ja pikema töötsükliga. Selleks peaks väljundkamber olema piisava mahuga. Arvestades väljundkambri min/max nivoode vaheks 20 cm, tuleks selle mahutavuseks 7x1.25x2=17.5 liitrit, mis vastab eeldatavalt vähemalt kahe päeva aurustunud vee hulgale.
Sisendkambrist suundub vesi läbi mullieraldaja refuugiumi ja/või väljundkambrisse. Voolu hulka ühes või teises suunas saab reguleerida muutes kas vastava ülevoolu kõrgust või laiust. Sisendkambrisse võib soovi ja vajaduse järgi paigutada mehaanilise ja/või bioloogilise filtri materjali.
Refuugiumi sattuv vesi suunatakse ekraani abil ette-paremale, et vee vool oleks kogu alas ühtlasem. Refuugiumist väljub vesi väljundkambrisse ülevoolu kaudu (vaade D-D). Väljundkambrist pumbatakse vesi Ocean Runner 3500 abil akvaariumi tagasi.
Mullipüüdja konstruktsioon ja vee liikumine on vaatel B-B.
Vaade vasakult C-C. 44 mm avasse tuleb 1" läbiviik pumba ühendamiseks. Vaatel D-D on näha ülevool refuugiumist väljundkambrisse.
Sumba kavatsen teha ise pleksiklaasist. Muidugi, kui õnnestub seda kuskilt hankida. Praegu ei ole veel arvutanud vajalikke paksusi.
Alternatiivselt võiks ka klaasist (ise) teha, oleks hea harjutamiseks